* 26η αγωνιστική (προτελευταία)

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Αρχεντίνος στα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (4-2-0)

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σαν Λορέντσο. Ο Κολάσο της Χιμνάσια αποβλήθηκε στο 61ο λεπτό, ο Μπαρέιρο άνοιξε το σκορ τρία λεπτά αργότερα. Στο 89’ αποβλήθηκε και ο Γκιάι της Σαν Λορέντσο.

H επιστροφή στο “Μπόσκε” μετά το τραυματικό παιχνίδι με την Μπόκα δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα για τη Χιμνάσια, ηττήθηκε την Τετάρτη, χάθηκε κάθε όνειρο τίτλου, αλλά παραμένει σε θέση ισχύος για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, με νίκη σήμερα ουσιαστικά εξασφαλίζει το εισιτήριο.

Ισορροπημένο το παιχνίδι με τη Σαν Λορέντσο, από άποψης κατοχής και επιθετικής πρωτοβουλίας, η “σικλόν” όμως ήταν πιο απειλητική από το πρώτο ημίχρονο, είχε κλασική ευκαιρία πριν την ανάπαυλα, δοκάρι μετά από αυτήν. Σε μία φάση ουσιαστικά κρίθηκε το ματς, από το φάουλ που απέφερε την αποβολή της Χιμνάσια σκόραρε με καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι ο αντίπαλος φορ.

Αυξήθηκαν τα προβλήματα για τον κόουτς Γκοροσίτο, εκτός από τους σταθερούς τραυματίες, χάνει τον τιμωρημένο αριστερό μπακ/χαφ Κολάσο, ενώ πολύ δύσκολα θα ξεπεράσει τις ενοχλήσεις και θα είναι διαθέσιμος ο επιτελικός Αλεμάν, από τα πόδια του οποίου περνάει όλο το παιχνίδι της ομάδες, ενώ απειλεί με στατικές φάσεις. Στα θετικά, επιστρέφει ο στόπερ Πίρις.

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 11/12 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Γοδόι Κρους.

Θετικός ο βαθμός στη Μεντόσα την Πέμπτη για την Αρχεντίνος, διατηρήθηκε εντός θέσεων για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, αφού θα ανοίξει και η 5η θέση μέσω πρωταθλήματος.

Η Αρχεντίνος ήταν που είχε το ουσιαστικό βαθμολογικό κίνητρο, η Γοδόι ήταν όμως που έψαξε πιο ζεστά το γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Άλλαξε το σκηνικό μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Μιλίτο κυριάρχησε, αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων έκανε σημαντικές επεμβάσεις για να διατηρηθεί η ισορροπία. Με τεράστια διπλή ευκαιρία της Γοδόι Κρους, κόντρα στη ροή, έκλεισε το παιχνίδι.

Τρίτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι που δεν χάνει και δεν δέχεται γκολ, στα δύο προηγούμενα κέρδισε 0-4 τις Κολόν και Λανούς!

Δίχως προβλήματα η αποστολή της ομάδας σήμερα στη Λα Πλάτα.