* Οι τέσσερις πρώτοι του ομίλου προκρίνονται απευθείας στο Μουντιάλ του Κατάρ, ο πέμπτος παίζει μπαράζ με χώρα από άλλη προκριματική ζώνη.

* Over 2.5 και τα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα τρία πιο πρόσφατα συνοδεύτηκαν με Goal/Goal. Ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

Δείτε τα σημερινά Προγνωστικά Στοιχήματος

ΧΙΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιτέλους νίκη για τη “ρόχα”, τα ξημερώματα της Δευτέρας επικράτησε εντός έδρας της Παραγουάης (2-0) και έμεινε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης για το Μουντιάλ του Κατάρ.

Ήταν το πρώτο της “τρίποντο” μετά από 7 παιχνίδια συνολικά (0-2-5) και 7 παιχνίδια για τα προκριματικά, μετά το 2-0 επί του Περού στις 14 Νοεμβρίου του 2020. Πριν τρεις μέρες είχε ηττηθεί εύκολα στο Περού (2-0) δίχως να απειλήσει καθόλου επιθετικά.

Πλέον η ομάδα του Λασάρτε πήγες στους 10 πόντους, πέντε λιγότερους από την 5η Κολομβία. Στηρίζεται στην έδρα της, όπου έχει κατακτήσει τους 8/10 πόντους της, εκεί ηττήθηκε μόνο από τη Βραζιλία τον περασμένο Σεπτέμβρη.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Παραγουάης. Πιεστική από το ξεκίνημα του αγώνα η Χιλή, έκλεισε την Παραγουάη στην περιοχή της, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες από κόρνερ, με τον κίπερ Σίλβα να κάνει ισάριθμες σπουδαίες επεμβάσεις. Ισορρόπησε η Παραγουάη στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 0-0. Ισορροπημένο και το πρώτο 20λεπτο της επανάληψης, η Χιλή άνοιξε το σκορ στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή της στην αντίπαλη περιοχή με τον Μπρερετόν από ασίστ του Ίσλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του δεξιού μπακ να σκοράρει από ασίστ του Αλέξις Σάντσες. Πολλή ένταση στο φινάλε του αγώνα αποβλήθηκαν οι Αράνγκις και Αλντερέτε.

ΧΙΛΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη stoiximan)

* Under 2.5 τα 12/13 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεύτερο συνεχόμενο καλό παιχνίδι εντός έδρας από τη Βενεζουέλα, τα ξημερώματα της Δευτέρας ήταν η σειρά της ανατρέψει το σκορ, απέναντι στο Εκουαδόρ (2-1). Καλύτερη συνολικά στο γήπεδο η ομάδα του Γκονσάλες, ευνοήθηκε από μεγάλο λάθος του αντίπαλου κίπερ για το 2-1 στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτη επιτυχία της Βενεζουέλας μετά από πέντε σερί ήττες και επτά παιχνίδια δίχως “τρίποντο” στον προκριματικό όμιλο. Παραμένει ουραγός με 7 πόντους συγκομιδή, στο -8 από την τελευταία προνομιούχο θέση.

Κάκιστη η εκτός έδρας απόδοσή της, μετρά 5/5 ήττες με συντελεστή τερμάτων 2-10, πιο πρόσφατα (Σεπτέμβριο) ηττήθηκε στην Παραγουάη με 2-1. Ενδιάμεσα ήταν ανταγωνιστική με τη Βραζιλία, προηγήθηκε, αλλά δέχθηκε την ανατροπή στο τελευταίο 20λεπτο (1-3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί του Εκουαδόρ. Πιο απειλητική η Βενεζουέλα στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Βαλένσια έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα στο 37’, στην πρώτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Ο Ματσίς από κοντά έφερε το ματς στα ίσια (1-1), στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Χαμηλό το τέμπο του αγώνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την καταρρακτώδη βροχή να δυσχεραίνει τις προσπάθειες των παικτών. Ο Μπέγιο έκανε το 2-1 στο 64’ με μακρινό φάουλ και τραγικό λάθος του κίπερ Ραμίρες των φιλοξενούμενων. Ακολούθησε μεγάλη απόκρουση του Φαρίνιες για τη Βενεζουέλα και δοκάρια εκατέρωθεν στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα. Το ματς έκλεισε με τεράστια ευκαιρία του Εστράδα για το 2-2.