*Τελικός των πλέι οφ ανόδου – Δεύτερος αγώνας. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση που παρουσιαστεί ίδιο σκορ με το πρώτο παιχνίδι υπέρ της Χετάφε ακολουθεί παράταση. Αν στην παράταση δεν αλλάξει τίποτα, την πρόκριση παίρνει η ομάδα που κατέλαβε την υψηλότερη θέση στην κανονική περίοδο, δηλαδή η Χετάφε.

*Τη σεζόν 2015-2016 έπαιξε για τελευταία φορά στην Πριμέρα η Χετάφε, το 2010 η τελευταία συμμετοχή της Τενερίφης στο κορυφαίο επίπεδο.

*Στην κανονική διάρκεια: Τενερίφη – Χετάφε 0-0, Χετάφε – Τενερίφη 2-2

*Στο πρώτο ματς (Τενερίφη – Χετάφε 1-0): Πήρε προβάδισμα ανόδου η Τενερίφη με τη νίκη 1-0 στο πρώτο ματς με τη Χετάφε την Τετάρτη. Ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, σκόραρε στο 22’ με τον Σάενθ, είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Δεν απείλησε σχεδόν καθόλου η Χετάφε.

ΧΕΤΑΦΕ

Το πιο σημαντικό παιχνίδι της σεζόν έρχεται σήμερα για τη Χετάφε, που καλείται να κάνει την ανατροπή αν θέλει να πανηγυρίσει την επάνοδο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του πρώτου τελικού με την Τενερίφη, ήταν φοβισμένη και νευρική, έκανε «φτηνά» λάθη και ηττήθηκε δίκαια από μια πιο παθιασμένη και αποτελεσματική ομάδα. Θα μπορούσε να έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά για τους Μαδριλένους, οι οποίοι είδαν τον αντίπαλο να χάνει καλές ευκαιρίες και τον γκολκίπερ Γκουάιτα να βγάζει αρκετά.

Εντός έδρας τα δεδομένα είναι ασφαλώς διαφορετικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι “τρέχουν” ένα εξαιρετικό αήττητο σερί 13-5-0 στα 18 τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος. Μάλιστα τα 7/9 τελευταία “εντός” έχουν συνδυαστεί με “καθαρές” νίκες. Δεν είχαν κανένα πρόβλημα με την Ουέσκα στα ημιτελικά (3-0), η τελευταία ομάδα που έφυγε νικήτρια απ’ το «Αλφόνσο Πέρεθ» ήταν η Χιρόνα τον Σεπτέμβριο (0-2)! «Είναι το πιο σημαντικό ματς των τελευταίων ετών», παραδέχτηκε ο κόουτς Μπορδαλάς, που συμπλήρωσε: «Η υπερβολική αυτοπεποίθηση είναι κακή, η μιζέρια επίσης. Η αισιοδοξία και η πίστη είναι αυτό που πρέπει να έχουμε. Δεν πρόκειται να μπούμε σαν… τρελοί στο γήπεδο. Ξέρουμε ότι έχουμε στη διάθεση μας 90 λεπτά για να βρούμε το γκολ. Οφείλουμε να είμαστε αποτελεσματικοί».

Επιστρέφει ο Πατσέκο (Μεσοεπιθετικός, 33, 4), που ήταν τιμωρημένος στον πρώτο τελικό, θα περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή τους Κάλα και Φουτσέρ ο Μπορδαλάς, που χθες είπε ότι έχουν πιθανότητες να προλάβουν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 για τη Χετάφε κόντρα στην Τενερίφη την Τετάρτη για τα μπαράζ ανόδου.

Στατιστικό: Ανέπαφη εστία στα 7/9 τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος για τη Χετάφε (δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες).

*Σκόραρε η Τενερίφη στα τελευταία 8/10 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

ΤΕΝΕΡΙΦΗ

Μόνο το πρώτο βήμα έκανε η Τενερίφη, σήμερα καλείται να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που πήρε και να πάρει την άνοδο. Επικράτησε απόλυτα δίκαια 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, όπου κάλλιστα θα μπορούσε να φτάσει σε πιο υψηλό σκορ και σήμερα να αισθάνεται πιο άνετη. Είχε κινητικότητα απ’ την αρχή, πήρε την πρωτοβουλία, σκόραρε από στημένη φάση (κόρνερ) και στη συνέχεια έπαιξε χωρίς άγχος. Δεν απειλήθηκε όσο θα περίμενε κανείς, στο δεύτερο μέρος έκανε 1-2 μεγάλες ευκαιρίες, αλλά είτε αστόχησε, είτε έπεσε πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ.

Χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει την Κάντιθ στα ημιτελικά, άπαντες γνωρίζουν και είναι προετοιμασμένοι για αντίστοιχη κατάσταση και σήμερα στη Μαδρίτη. «Έχουμε κάνει μια φοβερή σεζόν, για την οποία όλοι πρέπει να αισθανόμαστε υπερήφανοι. Είμαστε τόσο κοντά στην άνοδο και δεν πρέπει να την αφήσουμε να μας ξεγλιστρήσει. Πρέπει να έχουμε πίστη στις δυνάμεις μας, να παίξουμε το ποδόσφαιρο που ξέρουμε και να ψάξουμε το γκολ που θα διευκολύνει το έργο μας. Το όμορφο ποδόσφαιρο μας έχει φέρει μέχρι εδώ, αλλά πλέον χρειαζόμαστε απλά το αποτέλεσμα», εξήγησε ο προπονητής Μαρτί.

Δύσκολα χάνει εκτός έδρας η Τενερίφη, ήταν απ’ τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος σ’ αυτό το κομμάτι με συνολικό ρεκόρ 6-9-6 και γκολ 25-23. Ηττήθηκε μόλις δύο φορές στις τελευταίες 13 εξόδους της, σκόραρε στις 9 εξ αυτών! Επιστρέφει ο Ινιάκι (Αμυντικός, 17, 0), αλλά δύσκολα θα παίξει.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 για την Τενερίφη κόντρα στη Χετάφε για τα μπαράζ ανόδου.

Στατιστικό: Από 5/7 εκτός έδρας G/G έρχεται η Τενερίφη.