*4η αγωνιστική

*Η Χέρτα πανηγύρισε τη νίκη στην τελευταία εντός έδρας αγωνιστική με την Ντόρτμουντ (3-2). Πρόκειται για τη μοναδική από το ξεκίνημα της σεζόν 2017/18: Σε αυτό το διάστημα γνώρισε επτά ήττες.

*Η Ντόρτμουντ μπορεί να κάνει το εκτός έδρας 2Χ2 στην Μπουντεσλίγκα για πρώτη φορά από τη σεζόν 2015/16.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΧΕΡΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την Γκλάντμπαχ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε με πέναλτι ο Πλεά στο 34′. Με δέκα έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 69′ (Ουρέμοβιτς), ένα λεπτό αργότερα αστόχησε από την άσπρη βούλα ο Χόφμαν για τους γηπεδούχους.

Πλασματική μπορεί να χαρακτηριστεί η ήττα που γνώρισε η Χέρτα στην έδρα της Γκλάντμπαχ με το φτωχό 1-0. Κι αυτό γιατί πραγματοποίησε συνολικά μία πολύ καλή εμφάνιση, δημιουργώντας παράλληλα πολλές μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 69′, γεγονός που έβαλε τέλος στα όποια όνειρα έκανε για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Μπορεί να μην έσπασαν το ρόδι μετά από τρεις αγωνιστικές, ωστόσο οι εμφανίσεις των πρωτευουσιάνων βελτιώνονται όλο και περισσότερο ενόψει της σημερινής δύσκολης μάχης με την Ντόρτμουντ. “Κρατάμε τα θετικά από την αναμέτρηση με την Γκλάντμπαχ, αυτή η εμφάνιση πρέπει να αποτελέσει τη βάση μας”, είπε ο προπονητής Σβαρτς. Τη θέση του τιμωρημένου Ουρέμοβιτς θα πάρει ο Νταρντάι, φανέλα βασικού διεκδικεί ο Πλάτενχαρντ.

ΧΕΡΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από τη Βέρντερ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Μπραντ (45+2′) και Γκερέρο (77′), την ανατροπή των δεδομένων πραγματοποίησαν Μπιουκάναν (89′), Σμιντ (90+3′) και Μπούρκε (90+5′).

Η Ντόρτμουντ πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση, δέχτηκε πολλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία της, ωστόσο βρέθηκε (άδικα) μπροστά στο σκορ με 2-0 επί της Βέρντερ στο “Signal Iduna Park”, κάτι που φρόντισε να αλλάξει στα τελευταία λεπτά της μεταξύ τους αναμέτρησης ο… θεός του ποδοσφαίρου! Οι “κιτρινόμαυροι” μάζεψαν τρεις φορές την μπάλα από τα δίχτυα τους από το 89′ και μετά γνωρίζοντας μία πέρα για πέρα απρόσμενη ήττα με 3-2, αποτέλεσμα που έκανε τον γύρο του κόσμου την προηγούμενη βδομάδα.

Χαρακτηριστικό ήταν το στατιστικό του ESPN πως τα τελευταία 13 χρόνια στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης, σε 8529 περιπτώσεις που μια ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με δυο γκολ και πάνω στο 89′, στο το τέλος είτε κέρδιζε, είτε έφερνε ισοπαλία. “Η Χέρτα δείχνει σταθερή και πειθαρχημένη, προέρχεται από μία καλή εμφάνιση”, είπε ο προπονητής Τέρζιτς. Αναμένονται αλλαγές στο βασικό σχήμα της Ντόρτμουντ: Θέση σε αυτό θα πάρει ο Σούλε, ενώ ο Μπέλινγκχαμ θα έχει νέο παρτενέρ στο κέντρο (Οζτσάν ή Τσαν).