*5η αγωνιστική

ΧΕΡΕΝΦΕΝ

Στάθηκε τυχερή στην έδρα της Φένλο με το τελικό 1-1 να την κολακεύει ως αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι χάνοντας κάποιες ευκαιρίες, αλλά οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του αγώνα και στην πρώτη καλή ευκαιρία, άνοιξαν το σκορ στο 32΄ με τον Λάμερς μετά από ασίστ του Χεγκ. Η Φένλο πίεσε για την ισοφάριση στην επανάληψη και τα κατάφερε στο 69΄ με τον Γιόστεν. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη, σπαταλώντας ευκαιρίες μέχρι το φινάλε.

«Δεν κάναμε καλό παιχνίδι αλλά πήραμε ένα βαθμό που θα μας βοηθήσει να διορθώσουμε κάποια πράγματα στην διακοπή του πρωταθλήματος. Υπάρχουν αδυναμίες που πρέπει να βελτιώσουμε αν θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί από εδώ και πέρα», τόνισε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ρίκερινχ. Έδωσε ένα φιλικό κατά τη διάρκεια της διακοπής, χάνοντας 1-0 από την Τσβόλε αλλά αγωνιζόμενη με αρκετούς αναπληρωματικούς. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι παραμένουν εκτός ο μέσος Μπράουν και ο αμυντικός Σμιντ.

Στατιστικό: Μετρά 6/6 G/G στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Φένλο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Δείτε τα προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

Το Χέρενφεν – Χέρακλες παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΧΕΡΑΚΛΕΣ

Πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη επί τη Άλκμααρ με σκορ 3-2. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 2΄ με τον Μποαντού μετά από ασίστ του Ιντρίσι, αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 21΄ με τον Όσμαν και μετά από ασίστ του Πρέπερ. Η Χέρακλες μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και πήρε το προβάδισμα στο 50΄ με τον Πέτερσον, ενώ δέκα λεπτά αργότερα έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Ντουάρτε και μετά από ασίστ του Ντροστ. Η Άλκμααρ πίεσε στη συνέχεια, μείωσε στο 85΄ με τον Γιόνσεν μετά από ασίστ του Γκούντμουντσον, αλλά στα λίγα εναπομείναντα λεπτά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

«Όταν παίζουμε με τέτοιο πάθος είμαστε ικανοί για μεγάλα πράγματα. Δείξαμε ότι σαν ομάδα έχουμε δυνατότητες απλά θα πρέπει να πιστεύουμε στον τρόπο παιχνιδιού μας και εκτός έδρας. Οι παίκτες μου αξίζουν συγχαρητήρια και για τη νίκη και για την προσπάθεια», τόνισε μεταξύ άλλων ο κόουτς Βόρμουτ. Παίζοντας με αρκετές αλλαγές ηττήθηκε σε φιλικό από την Ντούισμπουργκ με 1-0. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 3-2 επί της Άλκμααρ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.