*8η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά σε επίσημο επίπεδο για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2004-2005 (για τη β’ κατηγορία).

ΧΕΡΑΚΛΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-0 κόντρα στην Τέλσταρ. Προηγήθηκε με τον Χάνσον στο 58’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Σισίλια στο 87’, έκανε το 3-0 με πέναλτι του Λάουρσεν στο 90’+4’.

Έχει βρει ξανά τον καλό της εαυτό, πρόσθεσε ακόμη τρεις πόντους στη συλλογή της, περνώντας νικηφόρα με 3-0 από την έδρα της Τέλσταρ. Συνάντησε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, πήγε με το 0-0 στ’ αποδυτήρια. Πιο αποτελεσματική στο δεύτερο 45λεπτο, απελευθερώθηκε μετά το πρώτο γκολ, πέτυχε ακόμη δύο τέρματα φτάνοντας με άνεση στην επικράτηση. Έκαναν τη διαφορά -για ακόμη μια φορά- οι επιθετικοί της, με τον Λάουρσεν να σκοράρει σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι και τον Χάνσον να επιστρέφει στα γκολ μετά από δύο αγωνιστικές.

Δεύτερη σερί νίκη για την Χέρακλες, είχε προηγηθεί το εντυπωσιακό 5-3 κόντρα στη Φένλο, ανέβηκε στην 3η θέση και στους 16 πόντους, μείωσε στους δύο πόντους την απόσταση απ’ την απευθείας άνοδο, με νίκη μάλιστα θα πιάσει απόψε στην κορυφή την πρωτοπόρο Τσβόλε. Φουλ επιθετική ομάδα, διαθέτει τεράστια ποιότητα στην επίθεση, η τετράδα Ουαχίμ – Χάνσον – Λάουρσεν – Αρμεντέρος έχει πετύχει τα 16/20 γκολ της και αποτελεί τον “τρόμο” για κάθε αντίπαλη άμυνα. Ανανέωσε με την ομάδα απ’ το Αλμέλο ως το καλοκαίρι του 2025 ο γκολκίπερ Μπράουβερ. Παραμένουν εκτός ο μπακ Πόλεϊ και ο εξτρέμ Νανκίσι.

ΧΕΡΑΚΛΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα επτά φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

*Σκόραρε από 2+ γκολ στα 6/7 φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΧΕΛΜΟΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στη Ντόρντρεχτ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 33’, ισοφάρισε με τον Φαν Όοιεν στο 47’, έκανε την ανατροπή με τον Κάαρς στο 52’, στο 82’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα.

Εκμεταλλεύτηκε ξανά τον παράγοντα έδρα, την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε 2-1 της Ντόρντρεχτ εντός έδρας. Δεν έγινε καλό παιχνίδι, λίγες οι καλές φάσεις μπροστά στις εστίες, παρότι βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, αντέδρασε και μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή. Επέστρεψε στα γκολ ο επιθετικός Κάαρς (έφτασε τα τρία), σκόραρε και ο εξτρέμ Φαν Όοιεν.

Επιστροφή στις νίκες για την Χέλμοντ, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-0 απ’ την Γιονγκ Ουτρέχτη (2-0), μετά το πέρασμα επτά αγωνιστικών “τρέχει” ρεκόρ 2-0-5 και αναμενόμενα παραμένει στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης. Γνώρισε την ήττα στις τρεις φετινές εξόδους της, στις δύο εξ αυτών έμεινε άσφαιρη. Παραμένουν εκτός ο στόπερ Μπρέινταϊκ και ο εξτρέμ Φαν Ντίπεν, επιστρέφει ο αριστερός μπακ Τσουλχατσί.