Στον πρώτο γύρο: Γκουόαν – Χεμπέι 1-4

ΧΕΜΠΕΪ

Αήττητη παραμένει η Χεμπέι στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και μία ισοπαλία. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Πελεγκρίνι επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Τεντά. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Λαβέτσι στο 25’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 54’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής. Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο 32χρονος Αργεντινός επιθετικός έφτασε συνολικά τα 13 σε 19 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα.

«Παίξαμε επιθετικά περιορίζοντας τους αντιπάλους μας στον αγωνιστικό χώρο. Πετύχαμε δύο γκολ, ωστόσο είχαμε ευκαιρίες να αυξήσουμε το δείκτη του σκορ. Οι τρεις βαθμοί που πήραμε είναι πολύ σημαντικοί για εμάς», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Χεμπέι. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία νίκη, δύο ισοπαλία και δύο ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Η Χεμπέι επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Τεντά, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Χεμπέι για το πρωτάθλημα (δες το στον Stoiximan)

Το Χεμπέι – Γκουόαν παίζει στον Stoiximan

ΓΚΟΥΟΑΝ

Πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες είναι ο απολογισμός της Γκουόαν με τον Ρότζερ Σμιντ στην τεχνική ηγεσία της. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Σαντόνγκ Λουνένγκ (2-2 εντός έδρας) και Τιαντζίν Τσουαντζιάν (2-2 εκτός έδρας) επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας εντός έδρας με 4-0 της Λιαονίνγκ την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σοριάνο στο 37’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρενάτο Αγκούστο έκανε το 2-0, ενώ στο 64’ ο Ζανγκ Ξιζέ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα ο Σοριάνο, δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’. Ο 31χρονος Ισπανός επιθετικός έφτασε τα 12 γκολ σε 14 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. «Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την εμφάνιση των ποδοσφαιριστών μου. Πιστεύω πως το μέλλον είναι αισιόδοξο για εμάς», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Γκουόαν, η οποία την περασμένη σεζόν επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Χεμπέι για το πρωτάθλημα στις 16 Ιουλίου του 2016.

Προηγούμενο ματς: Η Γκουόαν επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Λιαονίνγκ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Γκουόαν για το πρωτάθλημα.