30η αγωνιστική (τελευταία)

*Αδιάφορη η Χέλσινγκμποργκ, που έχει ήδη υποβιβαστεί από την κατηγορία. Μόνο με θαύμα θα χάσει την τρίτη θέση η Χάμαρμπι, της αρκεί ένας βαθμός.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά τερμάτων, 2) Γκολ υπέρ, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους, 5) Εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Χάμαρμπι – Χέλσινγκμποργκ 2-1

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Έλφσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 42ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 66′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 77′.

Από την έβδομη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Χέλσινγκμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ματίας Λίντστρεμ φιλοξενήθηκε από την Έλφσμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0.

Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική, ωστόσο δεν ήταν ικανή για να πάρει κάτι το θετικό, καθώς η αντίπαλος της ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με αυτό το σκορ. Είχε κάποιες προσπάθειες και η ίδια, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Γνώριζε ήδη ότι θα αγωνίζεται από τη νέα σεζόν στη δεύτερη κατηγορία, οπότε και παίζει χωρίς άγχος πλέον. Χωρίς νίκη στα πέντε τελευταία εντός της, στα οποία είχε κατά σειρά μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες.

Μεσοβδόμαδα, ανακοινώθηκε η λύση της συνεργασίας με τον αμυντικός Βίλιορμουρ Βίλαντσεν. Απουσιάζουν οι τραυματίες Τσάρλι Βέμπεργκ, Ντένις Όλσον και Μπράντουρ Χέντρικσον, καθώς και οι Ντιέγκο Φουμάσα και Αλεξάντερ Φαλτσέτας, οι οποίοι συμπλήρωσαν κάρτες.

Χέλσινγκμποργκ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 επί της Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο τρίτο λεπτό με τον Λούντβιγκσον και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 53′, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Λούντβιγκσον (58′) και Ζεαζέ (63′). Δέχθηκε τη μείωση στο 70′, όμως το αυτογκόλ του Λίνταλ στο 81ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών για τη Χάμαρμπι, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μαρτί Σιφουέντες υποδέχθηκε την Κάλμαρ, της οποίας και επικράτησε με 4-2.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλό της. Παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση (1-1) και τη μείωση σε (3-2), δε φάνηκε σε καμία περίπτωση ότι θα έχει απώλεια.

Βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης, που χαρίζει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, πολύ δύσκολα θα καταφέρει να τη χάσει, της αρκεί ένας βαθμό για να τελειώσει οριστικά με αυτό το θέμα. Επικράτησε μια φορά στα έξι πιο πρόσφατα εκτός της, στα οποία είχε ακόμη τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες.

Εκτός μάχης οι τραυματίες Γιέπε Άντερσεν και Βέτον Μπερίσα, σε στάδιο αποθεραπείας οι Μπουμπακάρ Τραβάλι και Γιον Γκούντνι Φιόλουσον.