13η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 37ο λεπτό, για να ισοφαρίσει εν τέλει στο 90′ με το εύστοχο πέναλτι του Φαν ντεν Χουρκ.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και εννέα αναμετρήσεις η Χέλσινγκμποργκ, σε ένα σερί όπου και μετράει τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε την Κάλμαρ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Μετά από καιρό, έδειξε πείσμα στο παιχνίδι της, ενώ παρότι βρέθηκε πίσω λίγο πριν το ημίχρονο, δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε στο φινάλε, έστω και από το σημείο του πέναλτι.

Αυτός ήταν και ο πρώτος της βαθμός, μετά από πέντε σερί ήττες, οπότε και παραμένει σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης, με μόλις έξι βαθμούς. Παράλληλα, ηττήθηκε στα τέσσερα από τα επτά εντός της, έχοντας ακόμη μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Συνεχίζει με υπηρεσιακό δίδυμο τους Άλβαρο Σάντος και Ματίας Λίντστρεμ. Τραυματίστηκε στην προπόνηση και θα μείνει εκτός ο Αλί Σούλγιτς.

Χέλσινγκμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που σημείωσε ο Βικχάιμ στο 68ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Τζουργκάρντεν, μετά και από εκείνες επί των Βάρμπεργκς (4-0 εντός) και Σούντσβαλ (2-5 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Μπέργκστραντ υποδέχθηκε τη Χάμαρμπι, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Μέτριο ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο, αμφότερες ήταν πιο δραστήριες στο δεύτερο, με την ίδια να έχει δοκάρι, πριν βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Βρίσκεται έτσι στην τρίτη θέση της κατάταξης, μαζί με τη Μάλμε, έχοντας όμως και παιχνίδι λιγότερο. Δεν ικανοποιεί μακριά από την έδρα της, όπου σε έξι αντίστοιχα ματς, κατάφερε να πανηγυρίσει μόλις ένα διπλό, έχοντας ακόμη δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Μοναδικός απόντας είναι ο μακροχρόνιος Έλιοτ Κεκ.