Δεύτερη αγωνιστική των πλέι άουτ

*Η ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση υποβιβάζεται απευθείας στην Ykkönen, ενώ η προτελευταία θα δώσει μπαράζ παραμονής με τη δευτεραθλήτρια της δεύτερης κατηγορίας.

*Η 1η ομάδα του γκρουπ υποβιβασμού θα δώσει μπαράζ για το τελευταίο εισιτήριο των προκριματικών του Conference League.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Ούλου, την περασμένη αγωνιστική. Τα πάντα τελείωσαν στο 13ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν η Χέλσινγκφορς έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πούρο. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν άμεσα το πλεονέκτημα τους, ανοίγοντας το σκορ στο 21′. Η Ούλου κυριάρχησε καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, διεύρυναν το προβάδισμα τους στο 62′, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν προσωρινά σε 2-1 πέντε λεπτά αργότερα. Δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω στη συνέχεια, με το τελικό 4-1 να διαμορφώνεται με δύο γκολ από το 85′ και μετά.

Έφτασε τα δεκατέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη (0-4-10), σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -9 από τα μπαράζ παραμονής, με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν. Εντός έδρας δεν έχει νίκη στο πρωτάθλημα μετά από έντεκα αγώνες (0-1-10).

Τιμωρημένος ο Πούρο. Τραυματίας παραμένει ο Κάνον.

Χέλσινγκφορς Στατιστικά

*6 συνεχόμενα g/g.

*Έχει δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ στα 8/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΙΛΒΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 2-3 από τη Βάασα, την περασμένη αγωνιστική. Μετά από ένα 1ο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, προηγήθηκε με το καλημέρα του β’ μέρους (47′), αλλά δεν άντεξε την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που έφτασαν στην ανατροπή μέσα σε ένα τρίλεπτο (1-1 στο 56′, 1-2 στο 58′). Η Βάασα συνέχισε να πιέζει και βρήκε και τρίτο γκολ, κάνοντας το 1-3 στο 69′. Το μόνο που κατάφερε η Ίλβες στη συνέχεια ήταν να διαμορφώσει το τελικό 2-3 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη για την Ίλβες (0-2-2). Βρίσκεται στο +7 από τα μπαράζ παραμονής και στο -2 από τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ για ένα εισιτήριο για τα προκριματικά του Europa Conference League. Μετράει 3 Χ στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της.

Εκτός λόγω υποχρεώσεων με τις εθνικές τους οι Αρίφι και Μπουσάρα. Τραυματίας παραμένει ο Λόα Λόα.