* 10η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Χάκα – Χέλσινγκφορς 1-2 (28/4/18)

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ

Μετά από έξι αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες, η Χέλσινγκφορς επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Κανκούνεν δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Καζάανι (2-1 εκτός έδρας). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με το γκολ του Ραμίρεζ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο 52’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μουστόνεν.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε οχτώ λεπτά αργότερα ο Ραμίρεζ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του. «Σίγουρα, η Χάκα θα εμφανιστεί διψασμένη για ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντί μας, ειδικά μετά τη νίκη που πανηγυρίσαμε απέναντί της στον πρώτο γύρο. Έχει δείξει πως διαθέτει ένα εξαιρετικό σύνολο», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Χέλσινγκφορς. Τραυματίες είναι οι Μουστόνεν (ΕΠ, 3/2) και Μπάκμαν (ΕΠ, 8/0). Στην αποστολή βρίσκεται ο Τεράβα (ΜΕ, 7/0).

Προηγούμενο ματς: Η Χέλσινγκφορς γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1 της Καζάανι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Χέλσινγκφορς για το πρωτάθλημα(δες το στην Goalbet)

Το Χέλσινγκφορς – Χάκα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΧΑΚΑ

Από δύο σερί νίκες προέρχεται η Χάκα στο πρωτάθλημα, καθώς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κλούμπι 04 (3-1 εντός έδρας) και Γιάρο (2-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Άρμστρονγκ άνοιξε το σκορ στο 13’ από το αυτογκόλ του Μόουζις. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Φάγκερστρομ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 54’. Στις τέσσερις συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Χάκα για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία νίκη, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε NG. «Η Χέλσινγκφορς είναι μία ομάδα στην οποία όλοι θέλουν να κερδίζουν. Αυτή είναι η ρουτίνα τους, έχουν τεράστια εμπειρία», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Χάκα, Κιθ Άρμστρονγκ, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Νάγκμπε (ΕΠ, 4/0), Σταρκ (ΑΜ, 4/1) και Ραντάνεν (ΜΕ, 7/0). Ο τελευταίος (σ.σ. ο οποίος είναι και ο αρχηγός της ομάδας) αναγκάστηκε να σταματήσει το ποδόσφαιρο μόλις στα 25 χρόνια του, λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας.

Προηγούμενο ματς: Η Χάκα επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Γιάρο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Χάκα για το πρωτάθλημα.