*20η αγωνιστική

ΧΑΡΤΛΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρτλπουλ ήταν αρκετά καλύτερη από την Χάρογκεϊτ, κερδίζοντας την με 3-1 εντός έδρας. Βέβαια καθοριστική φάση ήταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν κέρδισε πέναλτι και αποβολή αντιπάλου, αλλά ήδη προηγούταν 1-0 χάρη στο γκολ του Κουκ στο 41’, αλλά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Ούμεραχ να μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 στο 71’ και απλά δέχθηκε ένα τέρμα από τον Κόλεϊ δύο λεπτά αργότερα.

H Χάρτλπουλ κέρδισε με 3-1 εντός έδρας την Χάρογκεϊτ, αλλά για το κύπελλο, με αποτέλεσμα να περάσει στην επόμενη φάση του θεσμού. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερις αγώνες, πρώτο παιχνίδι της φέτος που σκοράρει τρία γκολ, αλλά στο γήπεδό της έχει δύο νίκες στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν έχει ηττηθεί.

Βρέθηκε πλέον ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από τις θέσεις παραμονής, έχοντας ακόμη τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Συνεχίζουν να είναι σε πορεία αποθεραπείας και να απουσιάζουν οι αμυντικοί Στέρι, Λέισι, οι μέσοι Κρόφορντ, Νιανγκ, Σέλτον, χτύπησε και προστίθεται σε αυτούς και ο αμυντικός Mάρεϊ.

Χάρτλπουλ Στατιστικά

*Εχει 5/6 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 10/13 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 7/13 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 7/13 G/G εντός έδρας

ΣΤΟΚΠΟΡΤ

Προηγούμενο ματς: Η Στόκπορτ έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Τσάρλτον, ισοφαρίζοντας με τον Χίπολαϊτ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων! Είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Χούσεϊ, αλλά όχι μόνο ισοφαρίστηκε από αυτογκόλ του Λιούις στο 23’, βρέθηκε και να χάνει από τέρμα του Μόργκαν στο 39’.

Η Στόκπορτ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις στο τελικό 2-2 εκτός έδρας την Τσάρλτον, ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, εξασφαλίζοντας επαναληπτικό στο γήπεδό της μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα. Αυτό ήταν πάντως το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, αλλά μακριά από την έδρα της είναι αήττητη εδώ και πέντε αγώνες, με τρεις νίκες.

Σταμάτησε η ανοδική της πορεία και έπεσε πάλι στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, στην 14η θέση, μένοντας λίγο πίσω, στο -6 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Σάουθαμ – Γουέιλς, αλλά και του γκολκίπερ Γιάρος που χτύπησε πιο πρόσφατα.