*36η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο:  Νορθάμπτον – Χάρτλπουλ 2-1

ΧΑΡΤΛΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρτλπουλ έφερε 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Τρανμίρ, παρόλο που προηγήθηκε με τον Κουκ στο 44ο λεπτό, δεχόμενη την ισοφάριση από πέναλτι του Χόουκς στο 68ο λεπτό.

Η Χάρτλπουλ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Τρανμίρ, με αυτή να είναι η τέταρτη ισοπαλία της στους έξι τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει! Αλλά στο γήπεδό της δεν έχει πετύχει κάποια νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια, με δύο ήττες.

Διατηρείται στην 22η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία παραμονής, στο +3 από την ομάδα από κάτω της, έχοντας πολύ χειρότερη διαφορά τερμάτων, αφού συνεχίζει να διαθέτει τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος και με δύο αγώνες περισσότερους!

Συνεχίζουν να είναι σε πορεία αποθεραπείας και να απουσιάζουν ο αμυντικός Λέισι, Μεναγιέσε, Ντοντς και οι μέσοι Κουκ, Φίδερστοουν. Εκτός είναι και ο αμυντικός Χάρτλεϊ, αλλά επέστρεψαν στις προπονήσεις ο μέσος Κρόφορντ και ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ, Ούμεραχ, που μάλλον θα είναι διαθέσιμοι απόψε.

Χάρτλπουλ Στατιστικά

*Εχει 13/22 over 2,5 εντός έδρας, 10/17 στο πρωτάθλημα

*Εχει 12/22 G/G εντός έδρας, 10/17 στο πρωτάθλημα

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νορθάμπτον κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Κρόουλι, σκοράροντας με τον Σόουερμπι στο 79ο λεπτό, παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο μετά το 72’, έχοντας αρκετές ευκαιρίες να προηγηθεί και νωρίτερα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Η Νορθάμπτον επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Κρόουλι, πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει. Και ειδικά μακριά από την έδρα της δεν χάνει εδώ και τέσσερα παιχνίδια, με δύο νίκες σε αυτό το διάστημα.

Παραμένει εκτός πρώτης τριάδας και θέσεων που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο, αν και βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στο -1 από την τρίτη Στίβενεϊτζ, όμως με αγώνα περισσότερο. Και παραμένει στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, στο +4, από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί πουθενά!

Από το τελευταίο παιχνίδι έλειπαν εφτά παίκτες, με τους περισσότερους πιθανόν να λείψουν και σήμερα. Συγκεκριμένα ενοχλήσεις που τους στέρησαν τη συμμετοχή νιώθουν Χίλτον (ΕΠ), Μπόουι (EΠ), Οντιμάγιο (ΑΜ), Χέινς (ΑΜ), Φοξ (ΜΕ), Χάροπ (ΜΕ) ενώ πρόσφατα χτύπησαν ο αμυντικός Μαγκλόιρ και ο μέσος ΜακΓουίλιαμς, με τον τεχνικό της Μπρέιντι να δηλώνει πώς οι Μαγκλόιρ, Φοξ δεν θα παίξουν ξανά φέτος! Και τιμωρημένος είναι ο ΜακΓκόουαν που εκτίει την πρώτη από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του.