*2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Λιγκ Τρόφι

*Η βαθμολογία του ομίλου: Καρλάιλ 5 (5-3), Εβερτον U21 3 (1-2), Χάρτλπουλ 1 (3-3), Μόρκαμ 1 (0-1)

*Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους «32» του θεσμού. Κάθε ομάδα θα παίξει μόνο μία φορά απέναντι στις άλλες τρεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας οι δύο ομάδες παίρνουν από ένα βαθμό, αλλά παίζουν και πέναλτι για έναν έξτρα βαθμό.

ΧΑΡΤΛΠΟΥΛ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 2)

Η Χάρτλπουλ έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Στίβενεϊτζ, παραμένοντας για τέταρτο σερί αγώνα χωρίς νίκη, με δύο ήττες σε αυτό το διάστημα. Στο γήπεδό της είναι αήττητη στους τέσσερις πιο πρόσφατους αγώνες, με τρεις νίκες, έχοντας χάσει μόνο μία φορά στο Λιγκ Καπ, από ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, σαν αυτήν που αντιμετωπίζει και σήμερα!

Στο πρωτάθλημα της κατηγορίας της είναι οριακά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Γκρέι, ενώ χτύπησε και ο μεσοεπιθετικός Μπάρεϊ, που γύρισε μάλιστα στην ομάδα από την οποία είναι δανεικός. Επίσης χτύπησαν και θα απουσιάσουν ο αμυντικός Φέργκιουσον και οι μέσοι Λιντλ, Χόλοχαν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Χάρτλπουλ έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Στίβενεϊτζ, σε έναν αγώνα που βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, από τέρμα του Ριντ στο 21’, ενώ ο Λιστ στο 46’ πέτυχε και δεύτερο τέρμα για την αντίπαλο της.

Χάρτλπουλ Στατιστικά

*Εχει έξι σερί under 2,5, 9/12 συνολικά στη σεζόν (δες το στην Betshop)

*Εχει 5/6 under 2,5 εντός έδρας.

*Εχει 4/6 N/G εντός έδρας.

ΜΟΡΚΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 1)

Η Μόρκαμ έχασε με 4-3 εκτός έδρας από την Γουίκομ, παρόλο που προηγήθηκε με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης! Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τρεις αγώνες στους οποίους είχε δύο νίκες. Μακριά από την έδρα της έχει δύο νίκες και τρεις ήττες.

Στο πρωτάθλημα της κατηγορίας της είναι οριακά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας τους ίδιους ακριβώς βαθμούς, πέντε για την ακρίβεια, από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο και από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο προπονητής της, Στίβεν Ρόμπινσον, παραδέχθηκε πώς θα κάνει αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα στον σημερινό αγώνα, επειδή είναι αναγκαίες για να πάρουν χρόνο συμμετοχής κάποιοι παίκτες. Και όπως τόνισε, αυτό δεν σημαίνει πώς παρατάει τον αγώνα, λέγοντας πώς θα διεκδικήσουν τη νίκη.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μόρκαμ έχασε 4-3 εκτός έδρας από την Γουίκομ, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε με 0-2 χάρη στα τέρματα των ΜακΚάλμοντ (4’), Φίλιπς (26’), αλλά όχι απλά ισοφαρίστηκε μέσα σε τρία λεπτά από τους Χόργκαν (50’), Βόουκς (53’), βρέθηκε να χάνει κιόλας με γκολ του Ταφαζόλι στο 73’. Και ενώ φάνηκε να παίρνει ένα βαθμό με τον Αγιούνγκα στο 80’, έχασε με τέρμα του Τόμπσον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.