*31η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Στόκπορτ – Χάρογκεϊτ 0-0

ΧΑΡΟΓΚΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρογκεϊτ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Καρλάιλ, με μεγάλη δόση τύχης, αφού η αντίπαλος της ήταν πολύ καλύτερη και πιο επιθετική. Μάλιστα η ίδια δεν είχε ούτε σουτ εντός στόχου (!), με το τέρμα που σκόραρε να έρχεται από αυτογκόλ του Χάντιγκτον στο 82’!

Η Χάρογκεϊτ πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί της Καρλάιλ, έπειτα από πέντε αγώνες στους οποίους δεν έχει κερδίσει, έχοντας χάσει τους τρεις εξ αυτών. Βέβαια την πέτυχε με μεγάλη δόση τύχης. Και στο γήπεδό της δεν κερδίζει στα τρία τελευταία παιχνίδια, με δύο ήττες στο συγκεκριμένο διάστημα.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 20η θέση του, έχοντας βρεθεί πλέον στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού, αλλά είναι τέτοια η διαφορά τερμάτων, η δική της και της ομάδας που είναι στην προτελευταία θέση, που δεν μπορεί να θεωρηθεί απόσταση βολής.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Φέργκιουσον και ο μέσος Ντούλεϊ, στο προηγούμενο παιχνίδι χτύπησε o αμυντικός Ράμσεϊ που δεν θα παίξει ξανά φέτος.

Χάρογκεϊτ Στατιστικά

*Εχει τρία σερί under 2,5

*Εχει 9/17 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 9/17 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΣΤΟΚΠΟΡΤ

Προηγούμενο ματς: Η Στόκπορτ κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Τρανμίρ, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Προηγήθηκε με τον Νόιλ στο 19’, πριν δεχθεί την ισοφάριση από πέναλτι του Χέμινγκς στο 41’. Αλλά προηγήθηκε εκ νέου, με τέρμα του Γούτον στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ σκόραρε και τρίτο τέρμα με τον Κόλαρ στο 78’, δεχόμενη απλά ένα δεύτερο γκολ από τον Μόρις στο 84ο λεπτό.

Η Στόκπορτ επικράτησε 3-2 εντός έδρας της Τρανμίρ, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από τρεις αγώνες στους οποίους είχε δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Και ειδικά μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει στα τρία τελευταία παιχνίδια της, αν και έφερε ισοπαλία στο πιο πρόσφατο, έπειτα από δύο σερί ήττες.

Ανέβηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, ισόβαθμη με άλλες δύο ομάδες που είναι από κάτω της, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων. Και πλησίασε στο -9 την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο, κάτι για το οποίο θεωρούταν το πρώτο φαβορί στην αρχή της σεζόν.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Σάουθαμ – Γουέιλς που χτύπησε πρόσφατα.