*18η αγωνιστική

*Η Χάρογκεϊτ δεν έχει κερδίσει ποτέ εντός έδρας την Λέιτον Οριεντ, με μία ισοπαλία και δύο ήττες.

*Οι πέντε από τους έξι αγώνες τους στο παρελθόν είχαν 2-3 γκολ

ΧΑΡΟΓΚΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρογκεϊτ έφερε 3-3 εντός έδρας απέναντι στην Καρλάιλ, παρόλο που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, από τέρματα των Τσάρτερς (12’), Εντμονσον (50’). Ισοφάρισε αμφότερες με τους Αρμστρονγκ (28’), Μπάρελ (60’) και προηγήθηκε με τέρμα του Χίντλεϊ στο 75’, αλλά δεν άντεξε ως το τέλος, δεχόμενη την ισοφάριση από τέρμα του Μόξον στις καθυστερήσεις.

Η Χάρογκεϊτ αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εντός έδρας κόντρα στην Καρλάιλ, σε ένα παιχνίδι που κινδύνευσε να το χάσει, αλλά είχε και ευκαιρία να κερδίσει! Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο που δεν χάνει, ενώ ειδικά στο γήπεδό της δεν χάνει στα πέντε τελευταία παιχνίδια, έχοντας τρεις ισοπαλίες, δύο σερί στα πιο πρόσφατα.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, παραμένοντας στην 21η θέση του, αλλά πλέον είναι ισόβαθμη με άλλες δύο ομάδες, μία εκ των οποίων είναι στην προτελευταία θέση, δηλαδή εντός ζώνης υποβιβασμού.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Σμιθ, οι μέσοι Τόμπσον, Ντούλεϊ και οι επιθετικοί Ράιτ, Ανγκους.

Χάρογκεϊτ Στατιστικά

*Εχει 9/10 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 6/11 G/G εντός έδρας, έξι σερί στα πιο πρόσφατα

*Εχει 6/11 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΛΕΪΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Λέιτον Οριεντ έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Γουίμπλεντον, δεχόμενη το πρώτο τέρμα από τον Ασάλ στο 19ο λεπτό, με το δεύτερο να έρχεται στο 35’ από τον Πελ, έχοντας κάποιες ευκαιρίες να μειώσει στο σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Η Λέιτον Οριεντ ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Γουίμπλεντον, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα, πάλι χωρίς να σκοράρει, με την προηγούμενη να την αφήνει εκτός συνέχειας στο κύπελλο Αγγλίας. Και μάλιστα αμφότερες ήρθαν στα δύο τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει μακριά από την έδρα της.

Παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα, σε απόσταση βολής, στο +3 συγκεκριμένα, από την δεύτερη Στίβενεϊτζ. Και είναι πάντα σε απόσταση ασφαλείας, στο +8 για την ακρίβεια, από την τέταρτη που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο και στο +12 από την όγδοη που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς!

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Τόμπσον, επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Κλέι.