9η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΧΑΟΥΓΚΕΣΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Απέσπασε ισοπαλία με σκορ 3-3 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Ρόσενμποργκ, για το πρωτάθλημα. Με πέναλτι εφεύρεση του διαιτητή, ο Σέντερλουντ στο 11’ έκανε το 0-1. Στο 20’ ο Σάντε σκόραρε για το 0-2. Ο Βέκια με εκτέλεση φάουλ στο 36’ μείωσε σε 1-2 και στο 40’ ο Ντουρ σκόραρε για το 1-3 του ημιχρόνου. Στο 55’ ο Περέιρα μείωσε σε 2-3, η Ρόσενμποργκ είχε δοκάρι για το 3-3, αλλά το κατάφερε με αυτογκόλ του Ρέεσε στο 75’.

Η Χάουγκεσουντ παρά το γεγονός ότι έχει παρουσιάσει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της και κατά συνέπεια στα αποτελέσματά της στο φετινό πρωτάθλημα, κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική ισοπαλία, σε δύσκολη έδρα, όπως είναι το “Λέρκενταλ” της Ρόσενμποργκ (3-3). Ευνοήθηκε από το πέναλτι που της έκανε “δώρο” ο διαιτητής στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, στάθηκε πολύ καλά στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Μετρά πλέον δύο νίκες και μία ισοπαλία στην Eliteserien, αυτά είναι και τα μόνα θετικά αποτελέσματα που έχει σε εννέα αγωνιστικές το συγκρότημα του Γιόσταϊν Γκρίνχαουγκ. Όσον αφορά την αποστολή, είναι σταθερά εκτός οι Λίσετ και Σαμούελσεν.

Χάουγκεσουντ Στατιστικά

*5/6 παιχνίδια έληξαν με over 3.5 γκολ

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 7/10 τελευταία εντός

ΟΛΕΣΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας, εναντίον της Γερβ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στις αρχές του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Στο 65’ ο Μπρέντεν σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων, όμως στο 78’ ο Νόρντλι με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 80’ ο Μάατα ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Όλεσουντ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Όλεσουντ πήρε ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα και η πορεία της είναι εξαιρετική έως τώρα, με το δεδομένο ότι πρόκειται για νεοφώτιστη. Το γεγονός ότι βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, οφείλεται στην πολύ καλή δουλειά που κάνει ο τεχνικός Νίλσεν στον πάγκο και θυμίζει την πορεία της Μπραν προ ετών, όταν στη χρονιά μετά την άνοδό της στην Eliteserien, κέρδισε ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Όλεσουντ νίκησε τη Γερβ (2-1) εντός έδρας, κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο μισό του δεύτερου ημιχρόνου. Τρίτη διαδοχική νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός οι Φέλμαν, Σέγκμπεργκ και Γκρένερ λόγω τραυματισμών.