*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπλάκμπερν-Χάντερσφιλντ 1-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Γουότφορντ με σκορ 2-3, στα πλαίσια της 40ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Ασπρίγια στο 32’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ρουντόνι στο 44’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Πίρσον στο 55’. Το 1-3 πέτυχε ο Χάρατ στο 82’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ασομπαλόνγκα στο 90+2’.

Τρίτη σερί νίκη για τη Χάντερσφιλντ με μια πολύ αποτελεσματική εμφάνιση. Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα, ενώ στην επανάληψη ολοκλήρωσε την ανατροπή, παίρνοντας στη συνέχεια και ασφαλές προβάδισμα. Στις καθυστερήσεις έβγαλε αδράνεια αμυντικά, με αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμη ένα γκολ.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει, κάνοντας ένα ακόμα πολύ μεγάλο βήμα για την παραμονή. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, έχει φορμαριστεί στο ιδανικότερο σημείο της σεζόν και πλέον οι πιθανότητες για να μείνει στην κατηγορία είναι υψηλές. Θετικό το γεγονός ότι βρίσκει δίχτυα με συνέπεια στις αναμετρήσεις της, όμως δυσκολεύεται αρκετά να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν, χωρίς όμως αυτό να την έχει επηρεάσει ιδιαίτερα στα αποτελέσματά της.

Χάντερσφιλντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Νόριτς, στα πλαίσια της 40ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Γκιμπς στο 11’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Σάρα στο 55’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τη Μπλάκμπερν. Είχε μεν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, μένοντας στο μηδέν για δεύτερο σερί παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι, σκοράροντας τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Αντίδραση θέλει να βγάλει μετά τις διαδοχικές ήττες του τελευταίου διαστήματος. Δεν πείθει με την εικόνα της, καθώς φαίνεται να δυσκολεύεται πολύ να βρει δίχτυα, ενώ παράλληλα αμυντικά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Θετικό το γεγονός ότι έχει μία αγωνιστική λιγότερη από τις υπόλοιπες ομάδες που βρίσκονται γύρο από εκείνη, όμως θα πρέπει να σήμερα να πάρει το τρίποντο, προκειμένου να παραμείνει εντός των θέσεων που οδηγούν στα πλέι-οφ.