*15η αγωνιστική

*Under 2,5 στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΧΑΝΣΑ ΡΟΣΤΟΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-0) της Ρέγκενσμπουργκ. Δύο γκολ πέτυχε ο Πρέγκερ (7′, 26′), το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ελβέντι (64′ αυτ.).

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Πρέγκερ που πέτυχε δύο γκολ, φτάνοντας παράλληλα τα έξι σε 14 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, η Χάνσα Ρόστοκ πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Ρέγκενσμπουργκ (3-0). Εκμεταλλεύτηκε αποτελεσματικότητα και τύχη στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας δύο φορές, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ στις οποίες είχε απάντηση ο τερματοφύλακας Κόλκε.

Στο δεύτερο είδαν τα δοκάρια τους να τραντάζονται μία φορά, διατηρώντας παράλληλα παθητικό στάση εντός των τεσσάρων γραμμών. “Αν μία ομάδα γνωρίζει πως να μάχεται κατά του υποβιβασμού, αυτή είναι η Σαντχάουζεν”, ανέφερε ο προπονητής Χαρτέλ.

ΧΑΝΣΑ ΡΟΣΤΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΝΤΧΑΟΥΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Μπραουνσβάιγκ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Ούτζα (51′) και Ντονκόρ (74′), απάντησαν ισάριθμες οι Μπάχμαν (65′) και Κινσόμπι (80′).

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από την Μπράουνσβαϊγκ, η Σαντχάουζεν απάντησε ισάριθμες και θα μπορούσε να φτάσει στη νίκη. Συνολικά είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, ανέβασε ακόμα περισσότερο ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφοντας 19 ευκαιρίες και εννέα κόρνερ. Αξίζει να σημειώσουμε πως είχε και δοκάρι στο πρώτο.

Το συγκρότημα του Σβαρτς πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε έντεκα αγωνιστικές επί του Μαγδεμβούργου (1-0 εντός) στις 9 Οκτωβρίου (τέσσερις ισοπαλίες, έξι ήττες). Σε τέσσερις αναμετρήσεις με τη Χάνσα Ρόστοκ η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να αποσπάσει συνολικά δέκα βαθμούς. “Θέλουμε να εκμεταλλευτούμε τη ψυχολογία που πήραμε από την αναμέτρηση με την Μπράουνσβαϊγκ”, είπε ο προπονητής Σβαρτς.