*Στον Α’ γύρο: Aπόλλων Σμύρνης – Χανιά 1-0

*Τα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 0-1 γκολ!

*Αήττητο επτά αγώνων τρέχει ο Απόλλων Σμύρνης απέναντι στα Χανιά (0-2-5).

ΧΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νέα καλή εμφάνιση που συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα, αφού έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Καλαμάτας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά με το ξεκίνημα της επανάληψης κατάφεραν να ισοφαρίσουν (51′). Η γηπεδούχος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής στο 62′, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να πετύχουν γκολ νίκης.

Η πιο αλλοπρόσαλλη ομάδα από άποψη αποτελεσμάτων, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της σεζόν να χτίσει ένα σερί, μια κερδίζει και μια χάνει. Χωρίς κάποιο κίνητρο μέχρι το τέλος της σεζόν, αφού είναι στο +11 από τον υποβιβασμό. Προσπαθεί να χτίσει ένα θετικό σερί, προκειμένου να καλύψει κάπως την απόσταση από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο κόουτς Ταουσιάνης πρακτικά έχει αναλάβει την ομάδα εδώ και δύο αγωνιστικές, αλλά όχι ακόμη επίσημα και έτσι παρακολουθεί τα παιχνίδια από την εξέδρα. Το δίδυμο Μαναρώλη – Λαμπράκη συνεχίζει μέχρι νεοτέρας. Τραυματίας ο Σαρρής, εκτός αποστολής για άλλους λόγους έμεινε ο Σερβιλάκης.

Χανιά Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια τους έληξαν με Under 2,5

*7/8 τελευταία παιχνίδια τους έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Σημαντική νίκη με 1-0 επί της Παναχαϊκής εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Το γκολ ο συνήθης ύποπτος και εξαιρετικά φορμαρισμένος Μωραϊτης στις αρχές της επανάληψης (48′).

Με μεγάλη δόση κυνισμού και τύχης επικράτησε της Παναχαϊκής, η απόδοσή του δεν κυμάνθηκε σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα, αλλά κέρδισε χάρη στο εξαιρετικό του αμυντικό και σφιχτό στυλ. Αξιοποίησε έστω και έτσι την ισοπαλία της Κηφισιάς και μείωσε την διαφορά στους έξι βαθμούς από την πρωτοπόρο.

Ραγδαίες οι εξελίξεις, η διοίκηση εξέδωσε ανακοίνωση πως παραδίδει τα κλειδιά του συλλόγου σε όποιον ενδιαφέρεται. Στα αγωνιστικά, εξέτισε ο Πατάπης, ενώ σταθερά τραυματίες είναι οι Οντόνε, Σίγκνιεβιτς. Φρέσκο πρόβλημα τραυματισμού για τον Κότσαρη, εκτός αποστολής έμειναν οι Ματσέτι, Μουανζά και Θεοχάρης.