*Φάση των «32» για το Κύπελλο Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΧΑΜΙΛΤΟΝ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μόρτον με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γουίντερ με πέναλτι στο 19’.

Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά για τη Χάμιλτον. Παρά τις λίγες ευκαιρίες που είχε στο ματς, κατάφερε να εκμεταλλευτεί μία από αυτές, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη δέχθηκε έντονη πίεση από τους φιλοξενούμενους, αλλά διατήρησε έστω και δύσκολα το μηδέν παθητικό.

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει, έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία μετά τις διαδοχικές νίκες. Φυσικά δεν αναμένεται να έχει καθόλου εύκολο έργο ακόμα κι αν έχει το πλεονέκτημα έδρας, αφού η αντίπαλός της αγωνίζεται επί χρόνια στη μεγάλη κατηγορία. Θα πρέπει σίγουρα να προσέξει τα αμυντικά της καθήκοντα, καθώς αναμένεται να δεχθεί έντονη πίεση από τους φιλοξενούμενους και εκεί έχει δείξει πως έχει τα περισσότερα προβλήματα.

Χάμιλτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΡΟΣ ΚΑΟΥΝΤΙ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μάδεργουελ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον ΜακΚίνστρι στο 68’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Χαϊγούλα στο 80’.

Πάλεψε η Ρος Κάουντι και κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας. Παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν παθητικό, αλλά στην επανάληψη υπέκυψε, μένοντας πίσω στο σκορ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα πίεσε έντονα και κατάφερε μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Την ευκαιρία να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα φαίνεται να έχει σήμερα, αφού αντιμετωπίζει την ουραγό της Τσάμπιονσιπ. Δεν είναι μεν σε καλή κατάσταση, όμως υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων και σε αυτή υπερτερεί κατά μεγάλο βαθμό. Μπορεί να μην έχει το πλεονέκτημα έδρας, αλλά σίγουρα θα προσπαθήσει να επιβάλλει το ρυθμό της, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα της «λύσει» τα χέρια.