*Δεύτερη αγωνιστική

*Φάση των ομίλων του Λιγκ Καπ Σκωτίας. Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε οκτώ ομίλους των πέντε ομάδων. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι, με το νικητή να παίρνει έναν επιπλέον βαθμό. Προκρίνονται οι οκτώ πρώτοι του κάθε ομίλου καθώς και οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι.

*Με Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

ΧΑΜΙΛΤΟΝ (PRE)

Ξεκίνημα με το αριστερό για τη Χάμιλτον στο φετινό Λιγκ Καπ. Το Σάββατο, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Μάρτιν Κένινγκ φιλοξενήθηκε από την Άνναν Αθλέτικ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0. Ένα γκολ στο 60ο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση, με το αποτέλεσμα να αποτελεί σοκ για την ίδια, καθώς αγωνίζεται τρεις κατηγορίες πάνω από την Άνναν. Απόψε θα ψάξει τους πρώτους της βαθμούς, έχοντας ως όπλο την έδρα της, όπου και πήρε τη νίκη στα εφτά από τα εννέα τελευταία ματς για την ίδια διοργάνωση (7-0-2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Άνναν Αθλέτικ για το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία επίσημα παιχνίδια, σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Betshop)

Το Χάμιλτον – Λίβινγκστον παίζει στην Betshop

ΛΙΒΙΝΓΚΣΤΟΝ (PRE)

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Κένι Μίλερ στον πάγκο της Λίβινγκστον. Για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Λιγκ Καπ, η ομάδα του 38χρονου παίκτη-προπονητή φιλοξενήθηκε από την Έιρντι, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Ο Πίτμαν στο 24′ και ο Λι Μίλερ στο 25′ έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα τους, με τους γηπεδούχους να μειώνουν απλά στην επανάληψη. Αυτή ήταν η έκτη της νίκη στα εφτά τελευταία ματς για την ίδια διοργάνωση, έχοντας ωστόσο και μια ήττα. Παράλληλα, επικράτησε στα έξι από τα οκτώ τελευταία αντίστοιχα εκτός έδρας ματς (6-0-2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Έιρντρι για το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία επίσημα παιχνίδια, σε όλες τις διοργανώσεις.