*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Έιρ-Χάμιλτον 2-2.

*Αποτέλεσμα δεύτερου γύρου: Χάμιλτον-Έιρ 2-3.

*Αποτέλεσμα τρίτου γύρου: Έιρ-Χάμιλτον 1-0.

ΧΑΜΙΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο την Άρμπροουθ, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Λιτλ στο 19’, όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν.

Μέτρια εμφάνιση και ισόπαλο αποτέλεσμα για τη Χάμιλτον. Απέκτησε από νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί σε καμία περίπτωση, με τους φιλοξενούμενους να «κλείνουν» καλά τους χώρους και να μην επιτρέπουν ιδιαίτερες απειλές προς την εστία τους. Παράλληλα αμυντικά παρέμεινε σταθερή και κράτησε το μηδέν στην εστία της.

Πολύ δύσκολη η σημερινή αναμέτρηση για κείνη, καθώς αντιμετωπίζει μια ομάδα που παλεύει να βρεθεί στα πλέι-οφ φέτος. Μετά τα διαδοχικά θετικά αποτελέσματα που απέσπασε, έδειξε αστάθειες στις πρόσφατες αναμετρήσεις, με αποτέλεσμα να αποσπάσει μόλις 1 βαθμό. Φαίνεται πως τα αμυντικά της προβλήματα δεν έχουν λυθεί, αφού κράτησε το μηδέν μόλις σε δύο από τα τελευταία πέντε παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Χάμιλτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΕΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Φόλκερκ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της φάσης των «8» του κυπέλλου Σκωτίας. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ακινγέμι στο 12’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μόρισον με πέναλτι στο 66’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Κένεντι στο 83’.

Αναπάντεχος μπορεί να θεωρηθεί ο αποκλεισμός της Έιρ από το κύπελλο Σκωτίας, καθώς μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, χωρίς να ασκήσουν ιδιαίτερη πίεση.

Την απόλυτη προσοχή της στο πρωτάθλημα στρέφει πλέον και στο να παραμείνει εντός τετράδας, παλεύοντας στα πλέι-οφ για την άνοδο. Δεν είναι σε καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, έχει πολλά προβλήματα αμυντικά, με αποτέλεσμα να δέχεται εύκολα γκολ, όμως σκοράρει εξίσου, αν και αυτό δεν την έχει βοηθήσει ιδιαίτερα.