3η αγωνιστική

*Σημειώθηκε Άσσος και στα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 34ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 48′.

Από την πρώτη της ήττα στο τρέχων πρωτάθλημα έρχεται η Χάμαρμπι. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ φιλοξενήθηκε από την πρωταθλήτρια Μάλμε, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Δεν κατάφερε να δείξει ιδιαίτερα ανταγωνιστική και να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Βρέθηκε πίσω λίγο μετά το μισάωρο και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Βρήκε χώρους στην πορεία, αλλά δεν τους εκμεταλλεύτηκε.

Παραμένει έτσι στους τρεις βαθμούς, μετά και τη νίκη που πήρε στην πρεμιέρα με 3-1 κόντρα στην Κάλμαρ, ευελπιστεί τώρα σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Για πρώτη φορά στην αποστολή ο αμυντικός Πάβλε Βάγκιτς, που εξέτισε τις δυο αγωνιστικές που “κουβαλούσε” από πέρυσι.

Χάμαρμπι Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Βαστέρας, για το πρωτάθλημα. Είδε την αντίπαλο της να χάνει πέναλτι στο 58′ και πέντε λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα με τον Σέντερμπεργκ.

Σε αντίθεση με την αποψινή της αντίπαλο, η Έλφσμποργκ έρχεται από το πρώτο φετινό τρίποντο στη σεζόν. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Τζίμι Τελίν φιλοξενήθηκε από τη Βαστέρας, για την προηγούμενη αγωνιστική, από την έδρα της οποίας “απέδρασε” με 0-1. Χωρίς σκορ το πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν ισορροπημένο και χωρίς τη μεγάλη φάση. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, είδε τον πορτιέρο Μπούντγκορντ Σόρενσεν να αποκρούει πέναλτι των γηπεδούχων και δέκα λεπτά αργότερα η ίδια βρήκε δίχτυα, για να κρατήσει μέχρι τέλους στην πορεία.

Διατηρείται έτσι αήττητη στα δυο πρώτα παιχνίδια της, καθώς στην πρεμιέρα είχε αναδειχθεί ισόπαλη 2-2 με τη Βάρναμο. Στη διάθεση του προπονητή του βρίσκεται και πάλι ο φορ Σιμόν Χέντλουντ, που λόγω τραυματισμού απουσίασε από το τελευταίο.