28η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Μιοντάλεν – Χαμ Καμ 1-1

ΧΑΜ ΚΑΜ

Τεράστια εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τρομσντάλεν σημείωσε την προηγούμενη αγωνιστική η Χαμ Καμ. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο και δημιούργησαν ευκαιρίες, τις οποίες ωστόσο δεν μπόρεσαν να τις αξιοποιήσουν. Η Χαμ Καμ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αποτελεσματικότερη και στο 75’ προηγήθηκαν με τον Γκραν. Συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στις καθυστερήσεις ο Όνσρουντ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ένα σπουδαίο αποτέλεσμα για την ομάδα του Κνάπεν, που άφησε έτσι στην άκρη την ήττα από την Άαλεσουντ (1-3), που είναι η μοναδική στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές. Τρεις στροφές πριν το φινάλε παραμένει ζωντανή στο κόλπο των πλέι οφ, καθώς βρίσκεται στο -4 από την πρώτη εξάδα. Στο αγωνιστικό κομμάτι παραμένει για δεύτερο σερί ματς εκτός ο βασικός μέσος Σολμπάκεν λόγω τιμωρίας.

Προηγούμενο ματς: Με 0-2 επικράτησε της Τρομσντάλεν η Χαμ Καμ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

Το Χαμ Καμ -Μιοντάλεν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Κατώτερη του μετρίου για ακόμη ένα παιχνίδι η Μιοντάλεν, άφησε βαθμούς την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της κόντρα στη Γιέρβ (1-1) την προηγούμενη αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 5’, αιφνιδιάζοντας τη Μιοντάλεν. Οι γηπεδούχοι άργησαν να αντιδράσουν και το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν στο 58’ με πέναλτι του Γκάουσεθ.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία για την ομάδα του Χάνσεν που συμπλήρωσε 12 παιχνίδια αήττητη στο πρωτάθλημα (8-4-0) και έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στην κορυφή. Βρίσκεται στο -1 από την πρωτοπόρο Βίκινγκ και ψάχνει μόνο τη νίκη κόντρα στη Χαμ Καμ, προκειμένου να «πιάσει» πρώτη θέση.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Μιοντάλεν και Γιέρβ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.