*Αγώνας ρεβάνς για τα πλέι οφ παραμονής/ανόδου στην πρώτη κατηγορία της Σουηδίας. Κανονικά σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ και στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση (δεν ισχύει εδώ το εκτός έδρας γκολ) και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*2-3 Goals τα 7/8 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Χέλσινγκμποργκ – Χάλμσταντ 0-1

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Προβάδισμα πρόκρισης έχει αποκτήσει η Χάλμσταντ, ενόψει της αποψινής αναμέτρησης. Στο εκτός έδρας πρώτο παιχνίδι κόντρα στη Χέλσινγκμποργκ, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ μπήκε πολύ δυναμικά και κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς στο σκορ. Σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό, καθώς παρά τις όποιες προσπάθειες που είχαν οι δυο πλευρές, καμία δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα. Παίζει τώρα για δυο αποτελέσματα, έτσι ώστε να διατηρήσει τη θέση της στην πρώτη κατηγορία. Ηττήθηκε μια φορά στα έξι τελευταία εντός της, μετρώντας ακόμη μια νίκη και τέσσερις ισοπαλίες. Μακροχρόνια η απουσία του Οφούσου-Αγιέχ, δεν επηρεάζει.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Χέλσινγκμποργκ, για τα πλέι οφ. Το τέρμα που σημείωσε ο Καρίμ στο έβδομο λεπτό έκρινε και την αναμέτρηση.

Χάλμσταντ Στατιστικά

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια της. (δες το στην betshops)

*Under 2.5 τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Η μέτρια εικόνα που παρουσίασε στα τελευταία παιχνίδια της η Χέλσινγκμποργκ, συνεχίστηκε και στα πλέι οφ. Για την ακρίβεια, στο εντός έδρας πρώτο παιχνίδι με αντίπαλο τη Χάλμσταντ, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Γιόργκεν Λέναρτσον βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 0-1. Πολύ κακό το παιχνίδι της, δημιούργησε ελάχιστες φάσεις, χωρίς κάποια από αυτές να είναι απειλητική, για να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω. Αδικείται ωστόσο, καθώς με την εικόνα που είχαν και οι δυο πλευρές, η ισοπαλία ήταν η πιο δίκαιη. Τώρα, θέλει μόνο νίκη, οπότε και καλείται να σκοράρει πάση θυσία απόψε. Ωστόσο, πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις έξι τελευταίες εξόδους της, μετρώντας ακόμη τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Εκτός μάχης οι τραυματίες Άντερς Λίντεργκορντ και Αντρέας Λάντγκρεν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Χάλμσταντ, για τα πλέι οφ. Το τέρμα που δέχθηκε στο έβδομο λεπτό έκρινε και την αναμέτρηση.