18η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Γκέφλε – Χάλμσταντ 1-3

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει τις θέσεις της απευθείας ανόδου έχασε την περασμένη αγωνιστική η Χάλμσταντ, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Εσκιλστούνα. Έμεινε πίσω στο 19’ (1-0), απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 25’ (1-1), αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε ιδανικά, παρότι έχασε πολλές ευκαιρίες, στις καθυστερήσεις δέχθηκε το 2-0 (92’), μειώνοντας απλά σε 2-1 στο 94’ της συνάντησης. Επιστροφή στις ήττες για την Χάλμσταντ, μετά από τη νίκη επί της Ντέγκερφορς (2-1), είδε την Εσκιλστούνα να την πιάνει στην τρίτη θέση και στους 31 πόντους, ενώ βρίσκεται στο -6 απ’ την απευθείας άνοδο. Εντός έδρας μετράει απολογισμό πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μια ήττα με 13-8 τέρματα, στα πέντε πιο πρόσφατα πέτυχε από δύο γκολ και πάνω. Δεν προέκυψαν αγωνιστικά προβλήματα, πλήρης συνεχίζει η αποστολή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Εσκιλστούνα.

Στατιστικό: G/G τα οκτώ τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

Δείτε τα προγνωστικά Σουηδίας (Κλικ Εδώ)

Το Χάλμσταντ – Γκέφλε παίζει στην Betshop

ΓΚΕΦΛΕ

Από την άλλη πλευρά, η Γκέφλε έδωσε συνέχεια στις απογοητευτικές εμφανίσεις, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα με 5-2 από τη Φρέι εντός έδρας. Έμεινε πίσω στο 11’ (0-1), κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέχρι το 27’ (2-1), για να δεχθεί την ισοφάριση (2-2 στο 37’) και την ανατροπή (2-3 στο 43’) πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων,  το 2-4 στο 59’ λιγόστεψε τις ελπίδες της για κάτι θετικό και ήρθε και πέμπτο τέρμα λίγο αργότερα (2-5 στο 63’).

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Γκέφλε, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από τη Λαντσκρόνα (3-1), συμπλήρωσε 13 αγωνιστικές που αγνοεί το «τρίποντο» (0-5-8), μετρώντας μόλις ένα στις 16 πρόσφατες αγωνιστικές (1-5-10). Παρέμεινε στις θέσεις που οδηγούν στον απευθείας υποβιβασμό (15η), με 11 πόντους είναι στο -3 απ’ τα μπαράζ και στο -7 απ’ την παραμονή. Διαθέτει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας με 38 γκολ παθητικό. Εξέτισε ο Κραλ (Αμυντικός, 16, 2), κάρτες ο Σανσάρα (Αμυντικός, 14, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 5-2 από τη Φρέι.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.