ΧΑΛΙΦΑΞ - ΤΣΕΣΤΕΡΦΙΛΝΤ Προγνωστικά

*22η αγωνιστική

ΧΑΛΙΦΑΞ

Προηγούμενο ματς: Η Χάλιφαξ έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Γέοβιλ, δεχόμενη το γκολ από πέναλτι του Γουόρθιγκτον στο 43ο λεπτό, χωρίς να εκμεταλλευτεί το γεγονός πώς έπαιξε με παίκτη περισσότερο μετά το 74’.

Η Χάλιφαξ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Γέοβιλ, παρόλο που είχε περίπου 20 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις με παίκτη περισσότερο. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τρεις αγώνες στους οποίους είχε δύο νίκες και δεν είχε χάσει, ενώ ειδικά στο γήπεδό της έχει τέσσερις συνεχόμενες νίκες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια εκεί.

Παραμένει χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, αλλά έχει ξεκινήσει μία ανοδική πορεία, φτάνοντας στην 15η θέση του, και πλέον απέχει πιο κοντά, από πλευράς βαθμών, στο -5 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, απ’ ότι στη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία ξέφυγε στο +8.

Οι περισσότεροι παίκτες έχουν αποθεραπευτεί, αλλά παραμένει εκτός ο τραυματίας μέσος Κιν, άρρωστος είναι ο επιθετικός Αλι που δύσκολα θα παίξει απόψε, ενώ αμφίβολη είναι και η συμμετοχή του επιθετικού Οσάγουε που συνεχίζει να ταλαιπωρείται από κάποιες ενοχλήσεις.

Χάλιφαξ Στατιστικά

*Εχει τέσσερα συνεχόμενα under 2,5

*Εχει 15/22 under 2,5 στη σεζόν, 6/9 εντός έδρας

*Εχει 14/22 N/G στη σεζόν, 8/9 εντός έδρας

ΤΣΕΣΤΕΡΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Τσέστερφιλντ κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Γουίμπλεντον, ούσα πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντόμπρα στο 44’, ενώ ο Κινγκ στο 76ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Τσέστερφιλντ έδειξε σαν να είναι η ομάδα από την μεγαλύτερη κατηγορία, παρόλο που αυτή ήταν η αντίπαλος της, κερδίζοντας με 0-2 στο γήπεδο της Γουίμπλεντον και παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη της, όγδοη στους εννιά τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, ενώ έχει τρεις νίκες στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια που είναι αήττητη εκτός έδρας.

Είναι πάντα εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο στην κατηγορία της, στην 3η για την ακρίβεια, μένοντας λίγο πίσω, στο -6, από την κορυφή και την απευθείας άνοδο, ενώ βρίσκεται πλέον στο +11 από την όγδοη θέση που δεν εξασφαλίζει συμμετοχή στα πλέι οφς για την άνοδο.

Εκτός του τραυματία μέσου Ογιελέκε, έχουν χάσει τα τελευταία παιχνίδια ο τερματοφύλακας Κοβολάν και οι μέσοι Κούπερ, Γκιάσι, Τζακ Κλαρκ, Μπανκς λόγω κάποιων ενοχλήσεων που ίσως τους στερήσουν τη συμμετοχή και στην αποψινή αναμέτρηση..