*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Τσέστερφιλντ – Χάλιφαξ 3-2

*4/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΧΑΛΙΦΑΞ

Προηγούμενο ματς: H Χάλιφαξ κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Όξφορντ Σίτι με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά από τους Χάρκερ (22’), Ολουγουομπάρι (23’).

Ακόμη μία νίκη για την Χάλιφαξ, αυτή τη φορά επί της ουραγού Όξφορντ Σίτι, με 0-2 εκτός έδρας, με αυτή να είναι η έκτη στα εφτά τελευταία παιχνίδια της,τρεις εκ των οποίων ήταν στο γήπεδό της, αμφότερες με το ίδιο σκορ (2-1).

Το κυριότερο γι’ αυτήν είναι πώς δείχνει να έχει βρει πάλι το καλό της επιθετικό πρόσωπο, σκοράροντας πιο εύκολα απ΄ότι το έκανε στις προηγούμενες αγωνιστικές. Αλλά μεγάλο της όπλο παραμένει η πολύ δυνατή της άμυνα, η δεύτερη καλύτερη της κατηγορίας.

Παραμένει εκτός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση της ανόδου, αλλά μόλις στο -1 από την έβδομη θέση για την ακρίβεια και στο -2 από την έκτη, επομένως με νίκη απόψε θα βρεθεί εντός αυτής.

Χάλιφαξ Στατιστικά

*5/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*12/20 G/G εντός έδρας

ΤΣΕΣΤΕΡΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Τσέστερφιλντ έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Όλνταμ, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, με πέναλτι του Νόργουντ στο 13’ και τέρμα του Γκάρντνερ στο 23’. Μείωσε με τον Χόμπσον στο 27’, πριν ισοφαρίσει με πέναλτι του Κουίγκλι στο 63’.

Η Τσέστερφιλντ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας απέναντι στην Όλνταμ, επιστρέφοντας στο παιχνίδι, από εις βάρος της 2–0 κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Αυτή ήταν η πρώτη της ισοπαλία έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες, ενώ γενικώς βγάζει μία σχετική χαλαρότητα, δικαιολογημένη, δεδομένου πως είναι πάντα πρωτοπόρος, με την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, στο +21 από την δεύτερη θέση και χρειάζεται ένα βαθμό απόψε για να εξασφαλίσει την άνοδο και μαθηματικά.

Στο πρωτάθλημα πάντως σε όλη τη σεζόν έχει μόλις πέντε ήττες και 29 νίκες σε 39 παιχνίδια μέχρι στιγμής.