*2η αγωνιστική

ΧΑΛΙΦΑΞ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Χάλιφαξ έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Μπαρνέτ, με το πρώτο τέρμα να το δέχεται από τον Μέισον – Κλαρκ στο 13ο λεπτό, ενώ τα πράγματα έγιναν πολύ πιο δύσκολα μετά το 66’, όταν και έμεινε με παίκτη λιγότερο. Και τελικά δέχθηκε και δεύτερο τέρμα από τον Καμπάμπα στο 78’.

Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο, όπως φάνηκε στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της Χάλιφαξ, αφού ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Μπαρνέτ, στη νέα εποχή που διανύει, με νέο προπονητή στον πάγκο, μία σεζόν αφού έχασε την άνοδο στα πλέι οφς.

Και αυτό το αποτέλεσμα ήρθε να προστεθεί σε μία πολύ κακή, από πλευράς αποτελεσμάτων τουλάχιστον, περίοδο προετοιμασίας, όπου έχασε σε τέσσερα από τα έξι φιλικά της παιχνίδια, με μόνο μία νίκη, επί ομάδας χαμηλότερης κατηγορίας. Μέσα στην εβδομάδα πάντως έπαιξε ένα φιλικό κεκλεισμένων των θυρών με αντίπαλο τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Και ο τεχνικός της, Κρις Μίλινγκτον, είπε πώς θα γίνουν και άλλα τέτοια παιχνίδια για να γίνει καλύτερη η ομάδα του.

Τραυματίας και σε πορεία αποθεραπείας από πέρυσι είναι ο μέσος Σπενς και τιμωρημένος είναι ο μέσος Στοτ που αποβλήθηκε στο ντεμπούτο του με την ομάδα.

Χάλιφαξ Στατιστικά

*Εχει έξι σερί αγώνες με 2-3 γκολ, 6/7 στα φιλικά και το μοναδικό επίσημο παιχνίδι της

*Εχει 4/7 over 2,5 στα φιλικά και το μοναδικό επίσημο παιχνίδι της

ΤΟΡΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Τορκί έφερε 0-0 εντός έδρας με την Ολνταμ, αν και μπήκε δυνατά στον αγώνα, έχοντας δοκάρι νωρίς. Όμως υπήρξαν και φάσεις που κινδύνευσε να βρεθεί πίσω στο σκορ, αλλά στο 74’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο πάντως δεν εκμεταλλεύτηκε.

Η Τορκί, εν αντιθέσει με τη σημερινή της αντίπαλο, έδωσε συνέχεια σε μία καλή περίοδο προετοιμασίας, φέρνοντας 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Ολνταμ, μία από τις δύο ομάδες που υποβιβάστηκαν φέτος στην κατηγορία.

Και γι’ αυτήν το σημερινό παιχνίδι μοιάζει με ένα πολύ πρώιμο τεστ, αφού πέρυσι δεν ξεκίνησε καλά τη σεζόν και στο τέλος το πλήρωσε, ενώ πρόπερσι είχε αρχίσει πολύ δυνατά το πρωτάθλημα, φτάνοντας τελικά ως τον τελικό των πλέι οφς για την άνοδο.

Βέβαια στην πρεμιέρα έπαιζαν εννιά νέοι παίκτες, με τον τεχνικό της, Γκάρι Τζόνσον, να θεωρεί πώς χρειάζεται χρόνο για να «δέσει» η ομάδα του και να παίζει όπως θέλει ο ίδιος, λέγοντας μάλιστα πώς προτιμάει να χάσει από το να μην προσπαθήσει να κερδίσει.

Απουσιάζουν από τον σημερινό αγώνα λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Μάρτιν και ο μέσος Ντόνελαν, στην πρεμιέρα χτύπησε και ο επιθετικός Αντριους.