*42η αγωνιστική

*Στο πρώτο γύρο: Ρέξαμ-Χάλιφαξ 3-1

ΧΑΛΙΦΑΞ

Προηγούμενο ματς: Η Χάλιφαξ έφερε 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Ολτρινχαμ, ισοφαρίζοντας με τον Αλί στις καθυστερήσεις, έχοντας βρεθεί να χάνει από τέρμα του Χουλμ στο 44ο λεπτό.

Η Χάλιφαξ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας κόντρα στην Ολτρινχαμ, στο κύπελλο ερασιτεχνών, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Και εκεί που ήταν δευτερόλεπτα μακριά από τον αποκλεισμό, κατάφερε, επικρατώντας στα πέναλτι, να προκριθεί στον τελικό του «Wembley». Στην έδρα της έχει δύο νίκες στα τρία τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει.

Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 17η θέση του, ξεφεύγοντας λίγο από τη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα πλέον στο +8 από αυτήν.

Συνεχίζουν να απουσιάζουν λόγω τραυματισμού οι Κλαρκ (ΑΜ), Σπενς (ΜΕ) εδώ και λίγο καιρό.

Χάλιφαξ Στατιστικά

*Εχει εφτά συνεχόμενα under 2,5

*Εχει 12/19 under 2,5 εντός έδρας όλα στο πρωτάθλημα

ΡΕΞΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ρέξαμ κέρδισε σχετικά εύκολα και άνετα, όπως δείχνει το τελικό σκορ, με 5-1 εντός έδρας την Ολνταμ. Ανοιξε το σκορ με τον Ο’ Κόνελ στο 24’, ενώ ο Μάλιν στο 32’ έκανε το 2-0. Και παρόλο που δέχθηκε ένα γκολ από τον Χόγκαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, «καθάρισε» το παιχνίδι με τρία τέρματα στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τους Λι (49’), Μάλιν (70’, 93’).

Η Ρέξαμ κέρδισε και την Ολνταμ με 5-1 εντός έδρας, φτάνοντας τους 100 βαθμούς στη σεζόν! Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη της, ενώ παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα εδώ και 28 αγωνιστικές, με 23 νίκες, ενώ μακριά από την έδρα της δεν χάνει εδώ και 13 παιχνίδια πρωταθλήματος, με εννιά νίκες.

Ανέβηκε πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας στο +3 από την δεύτερη Νοτς Κάουντι, έχοντας ακόμη ένα παιχνίδι λιγότερο από αυτήν. Και διαθέτει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Τραυματίες είναι ο γκολκίπερ Ντιμπλ, και οι αμυντικοί Χάιντεν, Χόσεναχ που μάλλον θα λείψουν και απόψε.