* 17η αγωνιστική

* Η Χαλ επικράτησε στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Ίπσουϊτς σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Χαλ με αντίπαλο την Ίπσουϊτς σε όλες τις διοργανώσεις.

ΧΑΛ

Από τρεις σερί ήττες προέρχεται η Χαλ στο πρωτάθλημα, παραμένοντας λίγο πάνω από τις θέσεις που οδηγούν στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Σλούτσκι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Νότιγχαμ Φόρεστ (3-2 εντός έδρας), Μίντλεσμπρο (3-1 εντός έδρας) και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (4-1 εκτός έδρας). Πριν από τη διακοπή για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 29’ με τον Γκροσίτσκι. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 53’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κλαρκ.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής πάτησε τέρμα το γκάζι στη συνέχεια σκοράροντας άλλες τρεις φορές (76’, 80’, 88’), διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «τίγρεις» για το πρωτάθλημα σημείωσαν μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε όλες σημειώθηκε GG. Την πρώτη φετινή εμφάνισή του με τη φανέλα της Χαλ πρόκειται να πραγματοποιήσει ο Εβάντρο (ΜΕ), ο οποίος είχε τραυματιστεί στην καλοκαιρινή προετοιμασία αυτής.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 4-1 γνώρισε η Χαλ από τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Χαλ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα επτά από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο την Ίπσουϊτς σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΙΠΣΟΥΪΤΣ

Έξι βαθμούς συγκέντρωσε η Ίπσουϊτς στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Το συγκρότημα του ΜακΚάρθι επικράτησε των Μπέρτον Άλμπιον (2-1 εκτός έδρας) και Πρέστον (3-0 εντός έδρας), ενώ στο ενδιάμεσο αυτών δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Κάρντιφ (3-1 εκτός έδρας). Πριν από δύο βδομάδες κόντρα στην Πρέστον οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Γουάγκχορν. Στο 49’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ΜακΓκόλντρικ.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 64’ ο Σελίνα. Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «μπλε» για το πρωτάθλημα σημείωσαν μία νίκη και τέσσερις ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε GG. Ο Χιούς (ΜΕ) αναμένεται να πραγματοποιήσει την πρώτη φετινή εμφάνισή του, μετά τη ρήξη αχίλλειου τένοντα που είχε υποστεί.

Προηγούμενο ματς: Η Ίπσουϊτς επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Πρέστον για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Ίπσουϊτς για το πρωτάθλημα.