10η αγωνιστική

*Τοπικό ντέρμπι.

*Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 72ο λεπτό.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Χάκεν, μετά από δυο παιχνίδια στο πρωτάθλημα, στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάρντεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Είχε κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε σωστά για να πάρει τα ηνία. Έδειξε να μένει από δυνάμεις στην πορεία και το “πλήρωσε” με γκολ, από το σημείο του πέναλτι.

Μετά και από αυτή την απώλεια, μοιράζεται την τρίτη θέση με τη Τζουργκάρντεν, ούσα παράλληλα στο -6 από τις δυο πρωτοπόρους. Επικράτησε στα τέσσερα από τα πέντε φετινά εντός της (4-0-1). Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο Σίμον Γκούσταφσον, σε αντίθεση με τον Όσκαρ Ουντένας, του οποίου γύρισε ο αστράγαλος και θα μείνει εκτός.

Χάκεν Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα δώδεκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 44ο λεπτό, για να αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα στο 63′ και να ισοφαρίσει εν τέλει με το πέναλτι του Μπεργκ στο 87′.

Αήττητη για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε από την πλευρά της η Γκέτεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των υπηρεσιακών Τένγκριντ και Λούντιν υποδέχθηκε τη Χάμαρμπι, με την οποία και αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Έδειξε αρκετά θετικά στοιχεία και παρότι βρέθηκε πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα, στην πορεία εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και απέφυγε τα χειρότερα στα τελευταία λεπτά, με πέναλτι.

Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και από εκείνες με Μπρομαποϊκάρνα (0-0 εκτός) και ΑΪΚ (2-2 εκτός). Έφτασε έτσι τους επτά βαθμούς συνολικά στα εννέα πρώτα παιχνίδια της, αγνοώντας παράλληλα το διπλό σε τέσσερις εξόδους (0-2-2). Αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο ο Σεμπάστιαν Όλσον και θα απουσιάσει για τους επόμενους τρεις μήνες από την αγωνιστική δράση, ενώ συμπλήρωσε κάρτες ο Γκούσταβ Σβένσον.