13η αγωνιστική

*Αήττητη η Ελσίνκι στα 24 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάκα, μετρώντας 21 νίκες και τρεις ισοπαλίες. Επικράτησε στα έντεκα πιο πρόσφατα εξ αυτών.

*Over 2.5 τα 9/12 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ελσίνκι – Χάκα 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΧΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Λάχτι, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε στο 61ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες μετράει η Χάκα στα έξι τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τέεμου Ταΐνιο φιλοξενήθηκε από τη Λάχτι, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και όσες φορές προσπάθησε να γίνει απειλητική, δεν το έκανε με μεγάλη επιτυχία. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Τρίτη ήττα στις τέσσερις τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και διατηρείται στους δέκα βαθμούς, ούσα πάνω μόνο από τις Μάριεχαμν και Βάασα. Οι επτά από αυτούς τους βαθμούς της, προήλθαν στα πέντε εντός της (1-4-0). Γνώριμες οι απουσίες των Βίγκορι Γκμπε και Μεχντί Μπουκάσι.

Χάκα Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Κότκα, για το πρωτάθλημα. Ο Ραντούλοβιτς με πέναλτι στο 64ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητη εδώ και επτά αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Ελσίνκι, έχοντας τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Κόσκελα υποδέχθηκε την Κότκα, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Αν και καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, τα βρήκε αρκετά σκούρα για να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων, κάτι που έκανε εν τέλει πράξη από το σημείο του πέναλτι.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της νίκη, μετά και το διπλό επί της Λάχτι (1-2), οπότε και είναι τρίτη στην κατάταξη, στο -2 από την πρωτοπόρο Κουόπιο. Πήρε αποτέλεσμα στις 5/6 εξόδους της στη σεζόν (2-3-1). Μοναδικοί απόντες είναι οι μακροχρόνιοι Βάλτερι Μόρεν και Όλιβερ Πέτερσον.