*38η αγωνιστική (τελευταία)

*Έχει ανακοινωθεί “sold out”.

*Η Χάβρη θέλει έναν πόντο για να πάρει την άνοδο και να αναδειχθεί πρωταθλήτρια. Σε περίπτωση ήττας και νικών των Μετς, Μπορντό κινδυνεύει να χάσει την άνοδο (αν έχει από αμφότερες χειρότερη διαφορά τερμάτων). Η Ντιζόν με νίκη ελπίζει στη σωτηρία. Με “Χ” πρέπει να χάσουν Ροντέ, Λαβάλ για να σωθεί. Με ήττα υποβιβάζεται.

*Under 2.5 ήρθαν οι 6/7 τελευταίες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Ντιζόν – Χάβρη 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπαστιά. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 53’, ισοφάρισε με τον Γκραντσίρ στο 88’.

Δεν κατάφερε να “κλειδώσει” την άνοδο, πηγαίνει με ενδιαφέρον στην τελευταία αγωνιστική, την περασμένη εβδομάδα παραχώρησε 1-1 με τη Μπαστιά στην Κορσική. Κακό ποιοτικά παιχνίδι, με λίγες ευκαιρίες μπροστά στις εστίες και ελάχιστα ρίσκα από τις δύο πλευρές. Η Χάβρη δέχθηκε το γκολ στις αρχές του δευτέρου μέρους, έπειτα “αφυπνίστηκε”, αναζήτησε την ισοφάριση και την πέτυχε στο φινάλε.

Βαθμός για την ομάδα του Έλσνερ, είχαν προηγηθεί δύο ήττες από Ανεσί (1-0) και Βαλενσιέν (0-2), παρέμεινε στην κορυφή, στο +3 από Μετς, Μπορντό. Έχει, φυσικά, το πάνω χέρι την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται έναν πόντο για να πανηγυρίσει την άνοδο, σε περίπτωση ήττας κινδυνεύει να την χάσει σε τριπλή ισοβαθμία, αν φυσικά κερδίσουν Μετς και Μπορντό.

Στα πέντε τελευταία παιχνίδια στην έδρα της κέρδισε μόλις μια φορά (1-3-1).

Εξέτισαν ο στόπερ Σανγκαντέ και ο εξτρέμ Κορνέτ, τρίτο παιχνίδι τιμωρημένος ο φορ Τιαρέ.

ΧΑΒΡΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της.

*N/G τα 7/9 πρόσφατα παιχνίδια της.

ΝΤΙΖΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Παρί. Προηγήθηκε με τον Ακέ στο 48’, ισοφαρίστηκε στο 57’.

Έχασε βαθμούς στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν, έφερε 1-1 με την Παρί και δεν κρατάει την παραμονή στα δικά της χέρια. Κυριεύτηκε απ’ το άγχος, δυσκολεύτηκε να απειλήσει την αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο. Βρήκε τον τρόπο να μπει μπροστά στο σκορ στο δεύτερο 45λεπτο, η ισοφάριση ήρθε δέκα λεπτά αργότερα και έκτοτε, παρότι είχε τον έλεγχο, δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ της νίκης.

Μεταμορφωμένη με τον Ντουπρά στον πάγκο, διεύρυνε το αήττητο στα οκτώ παιχνίδια (4-4-0), ωστόσο έπεσε ξανά στην επικίνδυνη ζώνη, στο -1 από την παραμονή.

Δεν της κάνει κανένα άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης, πηγαίνει στη Χάβρη αποφασισμένη να πάρει το διπλό, αλλά και αυτό μπορεί να μην είναι αρκετό για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Είναι αήττητη στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους της (2-2-0).