24η αγωνιστική

*Με under1.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Σοσό, για την περασμένη αγωνιστική. Πήρε πολύ νωρίς το προβάδισμα (0-1 στο 4′), σε ένα ισορροπημένο α’ μέρος, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά να μην μπορούν να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Παθητικός ο ρόλος της στο β’ μέρος, με την άμυνα της να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα από τον καταιγισμό επιθέσεων των γηπεδούχων. Μοιραία, δέχτηκε το 1-1 στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, σκορ που έμεινε μέχρι τέλους.

Έχει ξεχάσει τι σημαίνει η λέξη ήττα φέτος, έχει μόλις μία σε 23 αγώνες για το πρωτάθλημα! Βρίσκεται σταθερά στην 1η θέση της βαθμολογίας, στο +8 από τη 2η Σοσό. Απόρθητο έως τώρα το “Stade Oceane” (7-4-0), με την άμυνα να της να είναι οριακά απροσπέλαστη, έχοντας δεχτεί μόλις 4 γκολ σε 11 αγώνες.

Εκτός οι Κιτάλα, Κασιμίρ, Θιαρέ, Γουαχίμπ και Αλιουί.

ΧΑΒΡΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under2.5+n/g στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

*Δεν έχει δεχτεί γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΟΡ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία εντός έδρας νίκη με 3-1 απέναντι στην Μπορντό, για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, πήρε το προβάδισμα στο 28ο , αλλά δέχτηκε το 1-1 δύο λεπτά αργότερα. Δεν πτοήθηκε από την άμεσα ισοφάριση, συνέχισε να δημιουργεί φάσεις και πέρασα ξανά μπροστά στο σκορ, σε κρίσιμο μάλιστα χρονικό σημείο (45+3′). Άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων στο β’ μέρος, αλλά κατάφερε να μη δεχτεί δεύτερο γκολ, με την ίδια να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Στην… αντεπίθεση η Νιόρ, πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, μειώνοντας τη διαφορά της από τη σωτηρία και τη 16η Σεντ Ετιέν στον ένα βαθμό. Μετράει 2 νίκες σε 11 εκτός έδρας παιχνίδια της για τη Ligue 2, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στο επιθετικό τρίτο, αφού έχει σκοράρει μόλις 10 φορές στο διάστημα αυτό.

Τιμωρημένοι οι Ζεμζεμί και Ντουριβό. Εκτός οι Καμπορέ και Μπεντίλ.