9η αγωνιστική

*Αήττητη η Χάβρη στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Λανς, μετρώντας τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Τελευταία της ήττα, το Νοέμβριο του 2016, με 1-0, για το πρωτάθλημα.

*Το Μάιο του 2003 χρονολογείται το τελευταίο διπλό της Λανς στην έδρα της Χάβρης. Έκτοτε μετράει τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 18′ με το αυτογκόλ του Σανγκαντέ και τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 84′. Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 40′, όταν και αποβλήθηκε ο Εντιαγέ.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Χάβρη, μετά και από εκείνη που υπέστη κόντρα στη Λιλ (0-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ φιλοξενήθηκε από τη Μαρσέιγ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0.

Δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να γίνει ανταγωνιστική, με το παιχνίδι ουσιαστικά να τελειώνει από το πρώτο ημίχρονο, καθώς δέχθηκε δυο τέρματα μέσα σε διάστημα τριών λεπτών, ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση αυτού έμεινε και με παίκτη λιγότερο. Γεγονός που έκανε το έργο της ακόμη πιο δύσκολο στη συνέχεια, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει. Αντιθέτως, δέχθηκε και τρίτο τέρμα προς το φινάλε του αγώνα.

Μετά και από αυτή την απώλεια, παραμένει στους εννέα βαθμούς, όσους έχει και η Μονπελιέ ωστόσο με ματς λιγότερο. Από δυο νίκες και ήττες στα τέσσερα φετινά εντός της.

“Πιστεύω ότι είμαστε σε θεση να ανεβάσουμε το επίπεδο της έντασης μας μέσα στο παιχνίδι. Αν και έχουμε τρεξίματα, θα πρέπει να γίνουν πολύ πιο σκληρά και με περισσότερη ταχύτητα. Θα πρέπει να εξισορροπήσουμε τις στιγμές που μπορούμε να ανακτήσουμε τις μπάλες, να ανακτήσουμε κάποιες από αυτές ψηλότερα. Ξέρουμε ότι θα υπάρξουν δύσκολες στιγμές, αλλά πρέπει να ξέρουμε πώς να υποφέρουμε μαζί”, δήλωσε ο Σλοβένος τεχνικός.

Χάβρη Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να ισοφαρίσει στο 70′ με τον Μασάδο.

Από ένα αήττητο σερί τριών αγώνων πρωταθλήματος προέρχεται η Λανς, δείχνοντας ότι βρίσκει ρυθμό με τον καιρό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Εζ υποδέχθηκε τη Λιλ, στο μεταξύ τους ντέρμπι, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Αν και ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε μέχρι την ανάπαυλα για να πετύχει κάτι. Αντιθέτως, βρέθηκε πίσω κόντρα στη ροή, γεγονός που ανέβασε ψυχολογικά τους φιλοξενούμενους στην πορεία. Μοιρασμένο το δεύτερο ημίχρονο, με την ίδια να βρίσκει τον τρόπο για να ισοφαρίσει και να αποφύγει τα χειρότερα.

Πρώτη απώλεια, μετά τις δυο νίκες που πήρε επί των Τουλούζ (2-1 εντός) και Στρασμπούργκ (0-1 εκτός). Με οκτώ βαθμούς, όσους έχει και η Μετς, παραμένει χαμηλά στην κατάταξη και προσπαθεί να ανέβει πιο ψηλά. Ηττήθηκε στις 3/4 φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε και ένα διπλό.

“Η Χάβρη είναι μια ομάδα που έχει δουλέψει αρκετά από την περασμένη σεζόν, ενώ φέτος έχει αλλάξει αρκετά συστήματα στον τρόπο που αγωνίζεται. Έχει προκαλέσει αρκετά προβλήματα μέχρι τώρα, ενώ θυμίζουμε ότι πήρε και αποτέλεσμα στην έδρα της Ρεν. Όλα τα παιχνίδια κρύβουν δυσκολίες, αλλά το αποψινό ένα παραπάνω, καθώς έχουμε και απουσίες”, δήλωσε ο κόουτς Φρανκ Εζ.

Την ερχόμενη Τρίτη (24/10), θα υποδεχθεί την Αϊντχόφεν, για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.