*“Sold out”.

*No/Goal & Under 2.5 ήρθαν οι 6/7 τελευταίες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Βαλενσιέν – Χάβρη 1-0

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Ανεσί. Δέχθηκε το γκολ στο 50’, τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες (90’+1’).

Το εντυπωσιακό αήττητο σερί απ’ τα μέσα Αυγούστου έλαβε τέλος την περασμένη Δευτέρα μετά την ήττα από την Ανεσί. Μπορεί να είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να απειλήσει και πήγε με το 0-0 στ’ αποδυτήρια. Στο δεύτερο 45λεπτο, έμεινε απ’ το πουθενά πίσω στο σκορ, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, είχε σημαντικές ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσα.

Πρώτη ήττα για την ομάδα του Έλσνερ, είχε προηγηθεί αήττητο 32 αγώνων (19-13-0), είναι στο +5 από την 3η Μετς (έχει παιχνίδι παραπάνω), με νίκη απόψε κόντρα στη Βαλενσιέν θα εξασφαλίσει μαθηματικά την άνοδο στη Ligue 1. Θέλει, επίσης, να κατακτήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας και με το πρόγραμμα που ακολουθεί λογικά θα εκπληρώσει και αυτόν τον στόχο (στο +2 από τη Μπορντό). Είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο γήπεδό της με ρεκόρ 10-7-0.

Τιμωρημένος πέντε παιχνίδια ο φορ Τιαρέ (θα χάσει τις δύο πρώτες αγωνιστικές της επόμενης αγωνιστικής περιόδου).

ΧΑΒΡΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 5/7 πρόσφατα παιχνίδια της.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πο. Προηγήθηκε με τον Γκριμπτς στο 66’, δέχθηκε την ισοφάριση στο 79’.

Χωρίς νίκες δεν μπορεί να σώσει την κατηγορία, δεν πανηγύρισε ούτε την προηγούμενη αγωνιστική, παραχώρησε 1-1 με την Πο. Ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η ομάδα που προσπάθησε να φανεί απειλητική. Καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, μπήκε μπροστά στο σκορ, αλλά δεν το διαχειρίστηκε σωστά και η ισοφάριση ήρθε δίκαια.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την ομάδα του Κανταρί, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 3-3 με τη Νιμ, μετράει μια νίκη στις 13 τελευταίες αγωνιστικές (1-7-5), έπεσε στην επικίνδυνη ζώνη, στο -2 από την παραμονή. Πάντως, στα επόμενα δύο παιχνίδια θα συναντήσει αδιάφορες ομάδες (Γκρενόμπλ εντός, Σεντ Ετιέν εκτός). Ηττήθηκε στις 10/17 φετινές εξόδους της (3-4-10), στις 5/6 πιο πρόσφατες επιβεβαιώθηκε το Goal/Goal.