27η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Μπρόμλεϊ – Χάβαντ 4-0

ΧΑΒΑΝΤ

Συνέχεια στο αήττητο έδωσε μεσοβδόμαδα η Χάβαντ, παραχωρώντας 2-2 με την Ίστλιχ εντός έδρας. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, το πρώτο άνηκε στην αντίπαλο, η οποία πήγε με καλό προβάδισμα στ’ αποδυτήρια (0-2). Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές, έχασε ευκαιρίες, μειώνοντας στο 80’ (1-2) και ισοφαρίζοντας στο 89’ (2-2), με την αντίπαλο να μένει με δέκα παίκτες ένα λεπτό νωρίτερα. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την Χάβαντ, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε κόντρα στην Χάρτλπουλ (1-1 εκτός έδρας), διεύρυνε το αήττητο σερί της στις τρεις αγωνιστικές (2-1-0), ανέβηκε στη 18η θέση και στους 24 πόντους, στο +1 απ’ τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό. Διαθέτει επίσης μια από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας με 47 γκολ. Εντός έδρας μετράει απολογισμό 5-4-4 με 24-15 τέρματα. Συνεχίζουν εκτός οι τραυματίες Στοκ (Μέσος, 23, 0) και Ράδερφορντ (Επιθετικός, 9, 8).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ίστλιχ.

Στατιστικό:  G/G τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στη Betshop)

Το Χάβαντ – Μπρόμλεϊ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΡΟΜΛΕΪ

Από την άλλη πλευρά, η Μπρόμλεϊ παρότι ήταν ανταγωνιστική, δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τη Σάτον. Είχε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, απείλησε ελάχιστα την αντίπαλη εστία, αντίθετα κινδύνεψε σε πολλές περιπτώσεις, έμεινε πίσω στο σκορ στο 54’ της συνάντησης (1-0) και στο υπόλοιπο του αγώνα θα μπορούσε  να δεχθεί δεύτερο τέρμα. Επιστροφή στις ήττες για τη Μπρόμλεϊ, μετά τη νίκη που προηγήθηκε κόντρα στη Μέιντενχεντ (1-0), παρέμεινε στη 17η θέση με 27πόντους, είδε τη διαφορά απ’ την επικίνδυνη ζώνη να μειώνεται στους τρεις πόντους. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ 2-3-8 με 13-25 τέρματα, δεν κέρδισε καμία από τις πέντε πρόσφατες εξόδους της (0-1-4). Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Σάτον.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.