ΒΑΑΣΑ

Απόλυτη συγκέντρωση συνέστησε, για το σημερινό παιχνίδι, στους παίκτες ο Βουορίνεν ο οποίος είναι αισιόδοξος πως η ομάδα του μπορεί να κάνει την έκπληξη και να ”πετάξει” εκτός συνέχειας την πρωταθλήτρια Σεϊναγιόεν. Οι γηπεδούχοι ποντάρουν πάρα πολλά στην κακή αγωνιστική κατάσταση των αντιπάλων τους, πράγμα που θα προσπαθήσουν να επωφεληθούν. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, η Βάασα φιλοξενήθηκε από την Γιάρο, στην έδρα της οποίας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-2. Τα τέρματα των Βάχτερα (56′) και Τάμινεν (65′) ήταν αυτά που της χάρισαν την πρόκριση, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με αριθμητικό μειονέκτημα. Προέρχεται από το ”διπλό” στην έδρα της Παλοκέρχο για το πρωτάθλημα, που της χάρισε και τους πρώτους της βαθμούς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Παλοκέρχο Βάνταα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Δεν έχει ξεκινήσει καθόλου καλά τη φετινή χρονιά η πρωταθλήτρια Σεϊναγιόεν και σήμερα κόντρα στην Βάασα θέλει να κάνει μια νέα αρχή. Στον προηγούμενο γύρο της διοργάνωσης, η ομάδα του Σίμο Βακαλάρι φιλοξενήθηκε από την Κέμι Κινγκς, κόντρα στη οποία δυσκολεύτηκε πάρα πολύ για να πάρει εν τέλει την πρόκριση. Μετά από τη ”λευκή” ισοπαλία σε ενενήντα λεπτά αγώνα, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 116′, πιστεύοντας πως ”τελειώσαν” την υπόθεση πρόκριση. Όμως, δυο λεπτά αργότερα, ο Ρίσκι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 για την Σεϊναγιόεν, στέλνοντας παράλληλα την αναμέτρηση στα πέναλτι, εκεί όπου και εν τέλει επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι με σκορ 4-5. Η Σεϊναγιόεν προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με 2-1 στο παιχνίδι πρωταθλήματος με την Ελσίνκι. Μια ήττα η οποία ήταν και η δεύτερη διαδοχική της ομάδας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ελσίνκι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.