ΒΟΛΟΥΝΤΑΡΙ

Την πρώτη της νίκη μετά από έξι σερί ήττες κατάφερε να πανηγυρίσει την προηγούμενη αγωνιστική, η Βολουντάρι. Η ομάδα του Σόριν Ποπέσκου φιλοξένησε την ουραγό της βαθμολογίας, Πετρολούλ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της ομάδας του ήταν ο Μπάλαν, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, ενώ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας, μετρώντας 25 βαθμούς σε δώδεκα παιχνίδια. Σε περίπτωση νίκης στο σημερινό παιχνίδι θα εξασφαλίσει τη θέση της και θα διεκδικίσει την παραμονή της μέσω αγώνα μπαράζ. Μία νίκη και τρεις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Πετρολούλ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ

Για έκτο διαδοχικό παιχνίδι στα πλέι άουτ, η Τιμισοάρα δεν κατάφερε να πανηγυρίσει κάποια νίκη, έχοντας απολογισμό δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η Τιμισοάρα φιλοξενήσε την Μποτοσάνι, από την οποία και ηττήθηκε με 1-4, παρότι ισοφάρισε σε 1-1 στο 14ο λεπτό με το τέρμα του Ντομάν. Μεγάλο ρόλο στην ήττα της αυτή έπαιξε και το γεγονός πως αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 40ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τζένκινς. Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Πέτρε Γκρίγκορας στον πάγκο της ομάδας, με τον Ιονούτ Πόπα να τον αντικαθιστά για τα δυο εναπομείναντα παιχνίδια των πλέι άουτ. Παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, μετρώντας 20 βαθμούς σε δώδεκα παιχνίδια και σε περίπτωση ήττας θα ακολουθήσει την Πετρολούλ στην δεύτερη κατηγορία. Αγνοεί τη νίκη στα 21 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, μετρώντας δέκα ισοπαλίες και έντεκα ήττες, ενώ το τελευταίο της ”διπλό” ήταν πριν από δυο χρόνια.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 από την Μποτοσάνι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 3.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.