Ρουμανία Πρωτάθλημα

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Δημοσίευση: Κατηγορία: Ρουμανία Πρωτάθλημα

*12η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Νέα Σαλαμίνα – Εθνικός Άχνας 4-0, Εθνικός Άχνας – Νέα Σαλαμίνα 2-3

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Εθνικός Άχνας – Νέα Σαλαμίνα 2-0

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-4 από την ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (13′, 27′) και παρότι μείωσε με τον Παπαγεωργίου, τέσσερα λεπτά μετά δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Ισοφάρισε με τους Μιγκελίτο (67′) και Νάρσινγκ (πεν. 81′), αλλά στο 86′ δέχθηκε και τέταρτο τέρμα. Ισοφάρισε εκ νέου με το πέναλτι του Νάρσινγκ στο 90′, αλλά στις καθυστερήσεις η εστία της παραβιάστηκε για πέμπτη φορά.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Νέα Σαλαμίνα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Απόλλων Λεμεσού (0-2 εντός) και Δόξα Κατωκοπιάς (1-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χριστόδουλου Χριστοδούλου φιλοξενήθηκε από την ΑΕ Λεμεσού, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το εντυπωσιακό 5-4.

Σε ένα αρκετά ανοιχτό και χορταστικό ματς, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (2-0) μέχρι την ανάπαυλα, παρότι είχε και δοκάρι για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ακόμη καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, η ίδια ισοφάρισε δυο φορές συνολικά το σκορ (3-3 και 4-4), όμως σε “νεκρό” χρόνο δέχθηκε και πέμπτο τέρμα.

Από τη στιγμή που έχει εξασφαλίσει ήδη την παραμονή στην κατηγορία, αγωνίζεται χωρίς άγχος, ούσα για την ώρα στην τέταρτη θέση των πλέι άουτ. Δεν επικράτησε ωστόσο σε κανένα από τα εννέα τελευταία εντός της (0-3-6), ενώ δεν σκόραρε στα 6/9.

Νέα Σαλαμίνα Στατιστικά

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με τον Απόλλωνα Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μάριο Ηλία (7′) και Καμπρέρα (20′), για να δεχθεί στην πορεία την ισοφάριση (63′, 70′). Προηγήθηκε εκ νέου με τον Μάριο Ηλία στο 76ο λεπτό, όμως στις καθυστερήσεις δέχθηκε και πάλι την ισοφάριση.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ο Εθνικός Άχνας, μετά και την ήττα 2-1 από τον Οθέλλο Αθηαίνου. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των υπηρεσιακών Πογιατζιή και Τζιούρεφ υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Λεμεσού, με τον οποίο μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 3-3.

Ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα από τα μέσα κιόλας του ημιχρόνου (2-0), παρότι γλίτωσε χάρη στο δοκάρι λίγο μετά το μισάωρο. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι μετά και την επιστροφή από τα αποδυτήρια, γεγονός που έφερε την ισοφάριση. Δεν το έβαλε κάτω ο Εθνικός και βρήκε τον τρόπο να πάρει ξανά το προβάδισμα, όμως δεν ήταν ικανός να το κρατήσει, δεχόμενος και πάλι την ισοφάριση στο φινάλε.

Βρίσκεται έτσι μόνος τρίτος σε αυτά τα πλέι άουτ, όπου και παίζει χωρίς άγχος, καθώς δεν διεκδικεί κάτι από τη στιγμή που έχει εξασφαλίσει εδώ και καιρό την παραμονή. Ηττήθηκε μια φορά στις έξι τελευταίες εξόδους του, στις οποίες είχε ακόμη δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες.