Δημοσίευση: Κατηγορία: Ελλάδα Πρωτάθλημα

*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αλ Αχλί – Αλ Ριάντ 3-0

*5/6 N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Αήττητη, με μία νίκη και μία ισοπαλία, σε δύο επισκέψεις σε αυτό το γήπεδο, η Αλ Αχλί.

ΑΛ ΡΙΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ριάντ έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Αλ Τάι, με αυτογκόλ του Αλ Σουουάγι στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Μενσά στο 45’, ενώ παρόλο που έμεινε με 10 παίκτες στο 52ο λεπτό, ισοφάρισε στο 59’ με τον Αλ Χαρατζίν, αλλά δεν άντεξε ως το τέλος.

Η Αλ Ριάντ έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Αλ Τάι, σε ένα κρίσιμο παιχνίδι έξι βαθμών. Αυτή ήταν η τέταρτη της ήττα στους έξι τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, τρίτη σερί έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες.

Στο γήπεδό της έχει μόλις τρεις νίκες συνολικά, μία στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια που έχει δώσει σε αυτό.

Βρίσκεται πλέον στην τελευταία θέση παραμονής, ισόβαθμη με την ομάδα που είναι εντός ζώνης υποβιβασμού, την Άμπχα εν προκειμένο, αλλά υπερτερώντας στη διαφορά τερμάτων.

Αν συνεχίσει έτσι, δεν αποκλείεται να κινδυνεύσει και η θέση του Βραζιλιάνου τεχνικού της, Ονταϊρ Χέλμαν.

Αλ Ριάντ Στατιστικά

*4/5 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια τους

*9/15 under 2,5 εντός έδρας.

ΑΛ ΑΧΛΙ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Αχλί έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Αλ Γουέχντα, ισοφαρίζοντας με τον Ιμπάνιεθ στο 83’ το γκολ που είχε δεχθεί από τον Νόορ στο 48’, αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο μετά το 79ο λεπτό.

Η Αλ Αχλί έχει να αγωνιστεί τρεις εβδομάδες, από τότε που έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Αλ Γουέχντα, αφού αναβλήθηκε το παιχνίδι της με την Αλ Χιλάλ και υπήρξε και η διακοπή λόγω του Σούπερ Καπ.

Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία της στους τρεις τελευταίους αγώνες που παραμένει χωρίς νίκη. Και συνεχίζει να μην έχει ήττα στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της εκτός, με δύο σερί ισοπαλίες, έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες.

Βρίσκεται σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία που οδηγεί σε κάποια διασυλλογική διοργάνωση της επόμενης σεζόν, αλλά την έχει πλησιάσει πλέον σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, η Αλ Ιτιχάντ, έχοντας όμως και αγώνα λιγότερο από αυτή. Κατά τα άλλα είναι πολύ πίσω από την δεύτερη θέση, στο -16 για την ακρίβεια.

Ας μην λησμονούμε, πώς παρότι νεοφώτιστη στην κατηγορία, έκανε πολύ μεγάλη αγωνιστική επένδυση, καθώς απέκτησε παίκτες όπως οι Φιρμίνιο, Κέσι, Μαχρέζ, Σεντ-Μαξιμίν που “κοσμούν” την ενδεκάδα της.