* Η Μπόχουμ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Μπόχουμ παραμένει αήττητη στα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Καρλσρούης για το πρωτάθλημα.

ΜΠΟΧΟΥΜ

Στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα υποχώρησε την προηγούμενη βδομάδα η Μπόχουμ, μετά την εκτός έδρας ήττα με 2-0 που γνώρισε από τη Σαν Πάουλι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 52’, με τον Πικόλτ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματά τους στο 65’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Πριν από αυτή το συγκρότημα του Βέρμπεεκ είχε επικρατήσει εύκολα της Φρανκφούρτης (4-1 εντός έδρας) στις 9 του μηνός. Πλέον απέχει εννέα βαθμούς από τη Νυρεμβέργη και την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας.

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μπόχουμ για την ίδια διοργάνωση. Σε αυτές σημείωσε τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες. Στις δύο σημειώθηκε no-goal, ενώ στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Πιο σοβαρός από ό,τι υπολογιζόταν είναι ο τραυματισμός που υπέστη ο αρχηγός Φαμπιάν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τη Σαν Πάουλι. Ο 28χρονος αμυντικός θα υποβληθεί σε επέμβαση, κάτι που σημαίνει πως χάνει τις υπολειπόμενες τέσσερις αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Μπόχουμ από τη Σαν Πάουλι, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Μπόχουμ με αντίπαλο την Καρλσρούη σε όλες τις διοργανώσεις.

Στοιχημάτισε τώρα στο Μπόχουμ – Καρλσρούη

ΚΑΡΛΣΡΟΥΗ

Χωρίς να έχει κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον στις υπολειπόμενες αγωνιστικές του πρωταθλήματος η Καρλσρούη ταξιδεύει σήμερα στην έδρα της Μπόχουμ, η οποία βρίσκεται πέντε βαθμούς πάνω της στη βαθμολογία. Το συγκρότημα του Καουζίνσκι παραμένει αήττητο εδώ και τρεις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και μία ισοπαλία. Πιο συγκεκριμένα αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πρωτοπόρου Φράιμπουργκ (1-0 εκτός έδρας) στις 21 Μαρτίου επικράτησε των Μόναχο 1860 (3-1 εντός έδρας) και Νυρεμβέργη (2-1 εντός έδρας), ενώ στο ενδιάμεσο αυτών μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Καϊζερσλάουτερν (0-0 εκτός έδρας).

Κόντρα στη Νυρεμβέργη την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο 3’ με το γκολ του Κερκ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Μέφερτ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 86’ ο Μάνουελ Τόρες, δίνοντας το «τρίποντο» στην Καρλσρούη. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα είναι ο απολογισμός του συλλόγου στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις τέσσερις σημειώθηκε no-goal, ενώ μόλις στη μία σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας νίκη με 2-1 πανηγύρισε η Καρλσρούη κόντρα στη Νυρεμβέργη, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Καρλσρούη δέχθηκε γκολ στα δύο από τα επτά τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπόχουμ σε όλες τις διοργανώσεις.