*Η Μετς επικράτησε και στα τρία συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο την Κεβιγί.

*Στον πρώτο γύρο: Μετς – Κεβιγί 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΕΒΙΓΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Νιμ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 66′ και πέντε λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Την ήττα υπέστη και πάλι στο πρωτάθλημα η Κεβιγί, μετά από πέντε παιχνίδια και με απολογισμό τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Εχουαφνί φιλοξενήθηκε από τη Νιμ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική και “πλήρωσε” την κακή αμυντική της λειτουργία, δεχόμενη δυο τέρματα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο.

Μετά και από αυτή την απώλεια, βρίσκεται στην όγδοη θέση της κατάταξης, ούσα στο -8 από την πρώτη δυάδα, αλλά πολύ δύσκολα θα καταφέρει να διεκδικήσει την άνοδο. Παρέμεινε αήττητη ωστόσο στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, στα οποία και είχε από τρεις νίκες και ισοπαλίες. Γνώριμες οι απουσίες των Ναντίμπ Σισέ και Σαμουέλ Λορίκ, δεν επηρεάζουν τις επιλογές του Εχουαφνί.

Κεβιγί Στατιστικά

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χάβρη, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 20′ με τον Μαζίζ, δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση στο 46ο λεπτό.

Από ένα αήττητο σερί 14 αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Μετς, στο οποίο και μετράει οκτώ νίκες και έξι ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι υποδέχθηκε τη Χάβρη, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Ευτύχησε να προηγηθεί στα μέσα ενός ημιχρόνου, στο οποίο δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, εκμεταλλευόμενη μια αδρανεια στην αντίπαλη άμυνα. Με το “καλημέρα” όμως στο δεύτερο μέρος, δέχθηκε την ισοφάριση. Ισορροπία στην πορεία, φάσεις και από τις δυο πλευρές, αλλά το σκορ παρέμεινε ως είχε.

Πρώτη της απώλεια μετά τις δυο νίκες κόντρα σε Νιμ (2-0 εντός) και Ανεσί (0-3 εκτός), ενώ η τελευταία της ήττα στο πρωτάθλημα, ήταν στα τέλη του περασμένου Οκτωβρίου. Συνεχίζει έτσι να δίνει μάχη για να εξασφαλίσει μια από τις δυο θέσεις που οδηγεί σε άνοδο, ούσα για την ώρα στην τέταρτη θέση. Έμεινε αλώβητη στις επτά τελευταίες εξόδους της, παίρνοντας το διπλό στις πέντε. Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Μαρκ-Ορέλ Καγιάρ, Σοφιάν Αλακούς, Κεβέν Εντοράμ και Λενί Ζοσέφ.