19η αγωνιστική

*Αήττητη η Τσερέζο Οσάκα στα εννέα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Τζούμπιλο Ιβάτα, έχοντας τρεις νίκες και έξι ισοπαλίες.

ΤΖΟΥΜΠΙΛΟ ΙΒΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τόκιο, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Ρικάρντο Γκράτσα στο 21ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στο 84′.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Τζούμπιλο Ιβάτα, μετά και την ήττα 2-0 από τη Χιροσίμα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ακινόμπου Γκιοκούτσι φιλοξενήθηκε από την Τόκιο, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Μπήκε καλύτερα στο ματς και ευτύχησε να πάρει τα ηνία στα μέσα του ημιχρόνου. Σταδιακά δέχθηκε πίεση όμως και παρότι έδειχνε να αντέχει, εν τέλει λύγισε προς το φινάλε.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 19 συνολικά και είναι μόλις στην 16η θέση και στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (2-1-1).

Τζούμπιλο Ιβάτα Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΣΕΡΕΖΟ ΟΣΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ουράβα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Λούκας Φερνάντες (42′) και Οκούντα (49′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 77ο λεπτό.

Αήττητη εδώ και τέσσερα παιχνίδια για το πρωτάθλημα η Τσερέζο Οσάκα, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άκιο Κογκίκου υποδέχθηκε την Ουράβα, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Αν και το μεταξύ τους ήταν ισορροπημένο από άποψη ευκαιριών, η ίδια ήταν πιο εύστοχη και ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα, πριν δεχθεί απλά τη μείωση.

Πρώτη νίκη μετά τις δυο ισοπαλίες με Χιροσίμα (1-1 εντός) και Κιότο (1-1 εκτός), έφτασε τους 28 βαθμούς και μοιράζεται την έκτη θέση με τη Φουκουόκα. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (1-1-3).