1η αγωνιστική

*Αήττητη η Βίσσελ Κόμπε στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Τζούμπιλο Ιβάτα, έχοντας επικρατήσει στα 5/7.

ΤΖΟΥΜΠΙΛΟ ΙΒΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-4 επί της Καγκοσμίμα, σε φιλικό προετοιμασίας. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Κανούμα (4′, 37′), Κανέκο (50′) και Ουεχάρα (65′).

Επιστροφή στα “μεγάλα σαλόνια” για τη Τζούμπιλο Ιβάτα, μετά από ένα χρόνο απουσίας από αυτή. Η περασμένη σεζόν τη βρήκε στη δεύτερη κατηγορία, εκεί όπου σε γενικές γραμμές είχε καλή παρουσία και ισοβάθμισε με την Τόκιο Βέρντι στη δεύτερη θέση της τελικής κατάταξης. Υπερτερούσε ωστόσο έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων και πήρε την απευθείας άνοδο, την ώρα που η Τόκιο Βέρντι συνέχισε μέσω των πλέι οφ.

Συνεχίζει για δεύτερη χρονιά με τον 56χρονο Ακινόμπου Γκιοκούτσι στην άκρη του πάγκου, θέτοντας ως αρχικό στόχο την παραμονή στην κατηγορία. Αρκετά δραστήρια στη μεταγραφική περίοδο, ξεχωρίζουν οι προσθήκες των δυο Βραζιλιάνων Μπρούνο Ζοσέ (εξτρέμ από Κρουζέιρο) και Ματέους Πεϊσότο (επιθετικός από Μέταλιστ).

Τζούμπιλο Ιβάτα Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΙΣΣΕΛ ΚΟΜΠΕ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-1 από την Καβασάκι, για το Σούπερ Καπ. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 48ο λεπτό.

Την καλύτερη σεζόν στα 58 χρόνια της ιστορίας έζησε πέρυσι η Βίσσελ Κόμπε, καθώς για πρώτη φορά έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος Ιαπωνίας. Έδειξε αρκετή σταθερότητα σε όλη τη διάρκεια και πανηγύρισε 21 νίκες στις 34 συνολικά αγωνιστικές, τερματίζοντας έτσι στο +7 από τη δεύτερη Γιοκοχάμα Μαρίνος.

Συνεχίζει κανονικά στην άκρη του πάγκο της ο 46χρονος Τακαγιούκι Γιοσίντα. Δεν ξεκίνησε ιδανικά πάντως φέτος, καθώς την περασμένη εβδομάδα ηττήθηκε με 0-1 από την Καβασάκι στο Σούπερ Καπ της χώρας.