28η αγωνιστική

*Αήττητη η Τζουργκάρντεν στα οκτώ τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Σούντσβαλ, έχοντας πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Σούντσβαλ – Τζουργκάρντεν 2-5

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (5′, 26′), για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Άντερσον (52′), Χόλμπεργκ (62′) και Ντάνιελσον (πεν. 90’+2). Με δέκα παίκτες έμεινε η Μάλμε στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Τζουργκάρντεν στο πρωτάθλημα, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες κόντρα σε Ντέγκερφορς (3-0 εκτός), Χάκεν (0-1 εντός) και ΑΪΚ (1-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Μπέργκστραντ φιλοξενήθηκε από τη Μάλμε, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-3.

Μετά από ένα κακό για την ίδια πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ενώ δεν απείλησε ιδιαίτερα. Εμφανώς βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, περιόρισε τη γηπεδούχο και πιέζοντας αρκετά έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση. Δεν το άφησε εκεί όμως, δημιούργησε ακόμη περισσότερους μπελάδες στην αντίπαλη άμυνα και στο φινάλε κέρδισε πέναλτι, για να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει το ματς.

Βρίσκεται έτσι στη δεύτερη θέση και στο -9 για την ώρα από την πρωτοπόρο Χάκεν, οπότε και θέλει τη νίκη απόψε, για να εξαντλήσει τα περιθώρια που έχουν απομείνει για πιθανή κατάκτηση του τίτλου. Έμεινε με άδεια χέρια στα δυο πιο πρόσφατα εντός της στη διοργάνωση.

Συμπλήρωσε κάρτες και θα εκτίσει τιμωρία ο Πιότρ Γιόχανσον. Σταθερά εκτός μάχης οι τραυματίες Αλεξάντρ Βασιούτιν, Χιάλμαρ Έκνταλ και Έλιοτ Κεκ.

Τζουργκάρντεν Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 23ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 36′ με τον Λούντστρεμ, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Σούντσβαλ, μετά και το βαρύ 4-1 από τη Χάκεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπράιαν Κλάρχοτ υποδέχθηκε τη Βάρναμο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της, έδειξε αρκετά πιο ανταγωνιστική αυτή τη φορά, όμως για ακόμη μια φορά δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι το θετικό. Παρότι ισοφάρισε άμεσα σχετικά στο τέρμα που την έβαλε πίσω στο σκορ, στην πορεία δέχθηκε αρκετή πίεση και παρότι έδειχνε να αντέχει, εν τέλει λύγισε στο φινάλε.

Διατηρείται σταθερά στην τελευταία θέση, στο -14 από τα μπαράζ παραμονής, οπότε και έχει υποβιβαστεί και τυπικά πλέον από την πρώτη κατηγορία. Εξακολουθεί να αγνοεί το διπλό στο φετινό πρωτάθλημα, όπου σε 13 αντίστοιχα παιχνίδια έχει δυο ισοπαλίες και έντεκα ήττες.

Μακροχρόνια απόντας ο Λίνους Χαλένιους, σταθερά εκτός και ο πορτιέρο Αντρέας Άντερσον. Αντιθέτως, εξέτισε την τιμωρία του ο Αλεξάντερ Μπλόμκβιστ.