*Ρεβάνς για τη φάση των “16” του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Ανακοινώθηκε sold out.

*Η Τζουργκάρντεν επικράτησε και στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στην Ευρώπη, όλα τη φετινή σεζόν.

*Δεν έχει πανηγυρίσει κάποιο διπλό στις έντεκα τελευταίες ευρωπαϊκές της εξόδους η Λεχ Πόζναν, έχοντας πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες.

*Ο αμυντικός μέσος της Λεχ Πόζναν, Γέσπερ Κάλστρεμ αγωνίστηκε για μια εξαετία (2015-2021) με τη φανέλα της Τζουργκάρντεν, με εξαίρεση ένα τετράμηνο δανεισμό στη Μπρομαποϊκάρνα. Μάλιστα, από τη Τζουργκάρντεν μεταγράφηκε στην πολωνική ομάδα τον Ιανουάριο του 2021.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Λεχ Πόζναν – Τζουργκάρντεν 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μάλμε, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 10ο λεπτό και αφού είδε την αντίπαλο να χάνει πέναλτι στο 27′, εν τέλει ισοφάριση στο 86′ με τον Άντερσον. Στην παράταση, βρέθηκε και πάλι πίσω στο 114′, για να ισοφαρίσει και πάλι στο 120′ με τον Φίντελ. Επικράτησε στα πέναλτι με 5-3.

Έστω και με την ψυχή στο στόμα, η Τζουργκάρντεν κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου Σουηδίας. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Κιμ Μπέργκστραντ υποδέχθηκε τη Μάλμε, την οποία και απέκλεισε στη διαδικασία των πέναλτι με 5-3. Αν και βρέθηκε πίσω από νωρίς στο παιχνίδι, κατάφερε να ισοφαρίσει προς το φινάλε και να στείλει την πρόκριση στην παράταση. Εκεί, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, ωστόσο ισοφάρισε και πάλι στο τέλος, για να επικρατήσει εν τέλει στη “ρώσικη ρουλέτα”, όπου και αποδείχθηκε πιο εύστοχη.

Τώρα, στην ημιτελική φάση θα βρει απέναντι της την πρωταθλήτρια Χάκεν, την οποία και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ερχόμενη Κυριακή (19/03). Δύσκολο το σημερινό της έργο, καθώς καλείται να πάρει μόνο νίκη και με διαφορά μεγαλύτερη του 2-0, με το οποίο και ηττήθηκε στην Πολωνία, όπου και δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της. Ποντάρει ωστόσο στο εντός έδρας απόλυτο που έχει φέτος στις εκτός συνόρων διοργανώσεις. Κανονικά υπολογίζεται ο Κάρλος Μορός, που προπονήθηκε κανονικά μετά και τον τραυματισμό στο πρώτο παιχνίδι. Εκτίει τιμωρία ο Βίκτορ Έντβαρντσεν.

Τζουργκάρντεν Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πιάστ Γκλίβιτσε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 64′, για να ισοφαρίσει με το τέρμα του Κβεκβεσκίρι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις για τη Λεχ Πόζναν, με δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Γιον φαν ντεν Μπρομ φιλοξενήθηκε από την Πιάστ Γκλίβιτσε, για το πρωτάθλημα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο πλευρές, το τελικό αποτέλεσμα ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να γλιτώνει τα χειρότερα στο φινάλε.

Παρά την απώλεια της αυτή, διατηρείται σταθερά στην τρίτη θέση της κατάταξης, έχοντας αρκετή διαφορά ωστόσο από τις δυο πρωτοπόρους, Ράκοβ και Λέγκια. Ταξίδεψε για τη Σουηδία, έχοντας σαφές προβάδισμα μετά και το 2-0 στο πρώτο παιχνίδι. Παίζει για δυο αποτέλεσμα, ωστόσο καλείται να δείξει χαρακτήρα σε μια αρκετή δύσκολη έδρα. Επέστρεψε στη δράση ο Λούμπομιρ Σάτκα, μετά και τον σοβαρό τραυματισμό του. Δεν ταξίδεψαν με την υπόλοιπη αποστολή οι Ζοάο Αμαράλ και Τζιό Τσιταϊσβίλι, που ταλαιπωρούνται από ίωση.