7η αγωνιστική

*Η Τζουργκάρντεν επικράτησε και στα πέντε τελευταία εντός της με αντίπαλο την Κάλμαρ.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από τη Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ασορό, δεχόμενη την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (53′, 67′, 83′, 85′).

Ακόμη μια ήττα για τη Τζουργκάρντεν στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας τις τρεις συνολικά σε έξι παιχνίδια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Κιμ Μπέργκστραντ και Τόμας Λάγκερλεφ φιλοξενήθηκε από τη Χάκεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 4-1. Μπορεί να προηγήθηκε σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην πορεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα των πρωταθλητών και μάζεψε τέσσερις φορές τη μπάλα από τα δίχτυα της. Αυτή ήταν και δεύτερη διαδοχική της ήττα, μετά και το εκτός 2-1 από τη Ντέγκερφορς, οπότε και παραμένει στους επτά βαθμούς. Δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του ο Ράσμους Σούλερ και παραμένει εκτός, όπως και οι Βίντελ Ζέτερστρεμ, Κεκ και Μπέργκβαλ.

Τζουργκάρντεν Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Σίριους, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Ράγιοβιτς (9′, 27′), δεχόμενη στην πορεία την ισοφάριση (52′, 90’+6).

Από ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων προέρχεται η Κάλμαρ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Γένσεν υποδέχθηκε τη Σίριους, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ πριν την ανάπαυλα, ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και με τον φορ Ράγιοβιτς να έχει κέφια. Επαναπάφθηκε όμως σε αυτό, έδωσε χώρους στην αντίπαλο της και το “πλήρωσε” με ισοφάριση στο φινάλε. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 0-0 με τη Βάρμπεργκς, ούσα στους οκτώ βαθμούς μέχρι τώρα. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Σεμπάστιαν Νίλσον και Ισάκ Μπιέρκεμπο, αμφίβολος ο Νοά Σαμούν, που αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο παιχνίδι.