10η αγωνιστική

*Ντέρμπι της Στοκχόλμης.

*Η ΑΪΚ επικράτησε και στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Τζουργκάρντεν.

*Under 2.5 τα 11/13 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Όλιβερ Μπεργκ στο 72ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Τζουργκάρντεν, μετά και το εντός 2-0 επί της Μιάλμπι. Μεσοβδόμαδα, η ομάδα των Κιμ Μπέργκστραντ και Τόμας Λάγκερλεφ υποδέχθηκε την πρωταθλήτρια Χάκεν, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά απέφυγε τα χειρότερα, για να ανεβάσει την απόδοση της στην πορεία και έχοντας την πρωτοβουλία να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα από το σημείο του πέναλτι.

Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια για να ανέβει βαθμολογικά, φτάνοντας παράλληλα τους 16 βαθμούς μέχρι τώρα. Στα θετικά για την ίδια, το γεγονός ότι επικράτησε και στα πέντε ματς που έδωσε μπροστά στο κοινό της, στα τρία εκ των οποίων διατήρησε και ανέπαφη την εστία της. Κανονικά στη διάθεση του προπονητή του είναι και πάλι ο Ζοέλ Ασορό, την ώρα που παραμένουν εκτός οι τραυματίες Τέο Μπέργκβαλ και Έλιοτ Κεκ.

Τζουργκάρντεν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα δυο τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Ντέγκερφορς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 13ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Γκουιντέτι, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 69′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για έκτο διαδοχικό παιχνίδι η ΑΪΚ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Μπρένστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Ντέγκερφορς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Για ακόμη μια φορά αδίκησε τον εαυτό της και παρότι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 στο φινάλε του ημιχρόνου, δεν ήταν ικανή να αποσπάσει κάτι.

Έχει μείνει αρκετά πίσω στην κατάταξη, έχοντας συγκεντρώσει μόλις έξι βαθμούς στα εννέα πρώτα παιχνίδια της και ψάχνει πάση θυσία αντίδραση ενόψει της συνέχειας. Απέσπασε μόλις ένα βαθμό στις πέντε φετινές της εξόδους (0-1-4). Ερωτηματικό η συμμετοχή των Μιλόσεβιτς, Γκουιντέτι και Φίσερ, που έχασαν μέρος των προπονήσεων.